لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

واشنگتن صحنه رژه احترام به سربازان جان باخته آمریکایی


سنت یادبود کشته شدگان در جنگ های آمریکا، به حدود ۱۵۰ سال قبل باز می گردد.
سنت یادبود کشته شدگان در جنگ های آمریکا، به حدود ۱۵۰ سال قبل باز می گردد.

پایتخت آمریکا روز یکشنبه، صحنه رژه کاروانی از موتور سیکلت سوارانی است که بنا به سنتی سالانه، برای ادای احترام به سربازان آمریکایی جان باخته در جنگ و تجلیل از سربازانی که مفقودالاثر شده اند از سراسر آمریکا به شهر واشنگتن آمده اند.

آنان در پایان این رژه که صدها هزار نفر را به خیابان های مسیر آن می کشاند، در مقابل بنای ویژه یادواره سربازان جان باخته تجمعی تشکیل می دهند که دونالد ترامپ، تنها جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا سخنران آن خواهد بود.

انتظار می رود شمار موتورسیکلت سواران شرکت کننده در رژه امسال، رژه ای که غرش صاعقه (Rolling Thunder) نامیده می شود، به صدها هزار نفر برسد. آن ها در این رژه که از مقر پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا در حومه شهر واشنگتن واقع در ایالت ویرجینیا آغاز می شود به سوی بنای یادبود سربازان کشته شده در جنگ ویتنام حرکت می کنند.

سنت یادبود کشته شدگان در جنگ های آمریکا، به حدود ۱۵۰ سال قبل باز می گردد.
در روز پنجم ماه مه سال ۱۸۶۸، سه سال پس از پایان جنگ داخلی، رئیس سازمان کهنه سربازان روزی را برای گل آرایی آرامگاه کشته شدگان در جنگ داخلی تعیین کرد.

ژنرال جان لوگن روز ۳۰ ماه مه را برای این روز انتخاب کرد. گفته می شود که انتخاب این روز برای آن بود که گل ها کاملاً شکوفه کرده اند.

اولین مراسم رسمی روز یادمان در آرامگاه ملی شهر آرلینگتون در حومه واشنگتن در همان سال برگزار شد. این سنت از آن زمان آغاز شد که بر سر هر مزار، پرچم آمریکا نیز گذاشته شود.

باراک اوباما، منشاء روز یادبود را اینگونه شرح داد: "در ۲۵ آوریل ۱۸۶۶، حدود یک سال پس از پایان جنگ داخلی گروهی از زنان به آرامگاه شهر کلمبوس در ایالت می سی سی پی رفتند تا مزار سربازان ارتش ایالات موتلفه را گل آرایی کنند. اما متوجه شدند در نزدیکی آن جا مزارهای دیگری هستند که متعلق به سربازان ارتش اتحادیه بودند اما کسی برای ادای احترام به آن ها نیامده بود. آن ها تصمیم گرفتند چند شاخه گل هم بر مزار سربازان ارتش اتحادیه بگذارند. اما نه برای آن که سربازان کشته شده ارتش بخصوصی هستند بلکه همه آن ها سربازان کشته شده آمریکایی بودند که در جنگ کشته شدند."

برخی از شهرهای شمال و جنوب آمریکا که در جبهه مخالف هم می جنگیدند، هر کدام خود را زادگاه روز یادبود در سال ۱۸۶۶ می دانند.

در روز ۵ ماه مه ۱۸۶۶ "روز یادبود" در شهر واترلو در ایالت نیویورک در گرامیداشت سربازانی که در جنگ داخلی کشته شدند، برگزار شد.

در سال ۱۹۶۶، لیندون جانسون رئیس جمهوری و کنگره وقت این شهر را زادگاه رسمی "روز یادبود" اعلام کرد.

در سال ۱۹۷۱ کنگره قانون تعطیل بودن "روز یادبود" را تصویب کرد و مقرر شد که این روز در آخرین دوشنبه هر ماه مه باشد.

در دسامبر ۲۰۰۰ با تصویب قانون "روز ملی یادمان" که به امضای رئیس جمهوری وقت رسید، کمیته روز ملی یادمان در کاخ سفید تشکیل شد.

دستورالعمل این کمیته تشویق مردم آمریکا و هماهنگی برای برگزاری مراسم یادبود است.

کمیته روز ملی یادمان، مردم آمریکا در تمامی ایالت ها را تشویق می کند، در آخرین روز دوشنبه در هر ماه مه، هر کاری را که می کنند، متوقف کنند و با یک دقیقه سکوت، یاد آن هایی را که جانشان را در خدمت به ارتش آمریکا از دست داده اند، گرامی بدارند.

XS
SM
MD
LG