لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

باراک اوباما در مراسم روز یادبود: باید در عمل از سربازانمان حمایت کنیم


باراک اوباما بر مزار سرباز گمنام تاج گل گذاشت- گورستان آرلینگتون
باراک اوباما بر مزار سرباز گمنام تاج گل گذاشت- گورستان آرلینگتون

باراک اوباما روز دوشنبه در مراسم یادبود کهنه سربازان آمریکا در گورستان آرلینگتون در حومه واشنگتن سخنرانی کرد.

او در سخنانی که در مزار سرباز گمنام ایراد کرد گفت: "آمریکایی هایی که اینجا آرمیده اند و خانواده هایشان، بهترین های ما، کسانی که از آنها همه چیز طلب کردیم امروز در عوض تنها از ما یک چیز می خواهند، این که آنها را به یاد بیاوریم."

او گفت به یادآوردن کشته شدگان در راه آمریکا، یعنی حمایت از خانواده های سربازان از طریق ارائه حمایت های بهداشتی و درمانی و ارائه شغل به آنان پس از آن که از جنگ به کشور بازمی گردند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در روز بزرگداشت سربازان این کشور از ۲۰ نظامی آمریکایی یاد کرد که از مراسم این روز در سال گذشته تا به امروز در افغانستان و سه نفری که در جنگ با داعش در عراق جان باخته اند.

باراک اوباما صبح دوشنبه قبل از سخنرانی در مراسم گورستان آرلینگتون در ایالت ویرجینیا میزبان مراسم صبحانه کاخ سفید برای گروهی از سربازان قدیمی و از جنگ بازگشته و رهبران ارشد نظامی بود.

امروز پرچم های کاخ سفید به نشان روز یادبود سربازان به حالت نیمه افراشته درآمده است.

واشنگتن پایتخت آمریکا همزمان با بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ آمریکا روز یکشنبه صحنه برگزاری آئین های متعددی بود که به همین مناسبت میلیون ها آمریکائی، از جمله هزاران موتور سوار را به خیابان ها کشاند.

باراک اوباما پیشتر در پیام هفتگی خود خطاب به مردم آمریکا گفته بود، دینی که ما به کشته شدگان نظامی خود داریم، دینی است که هرگز نمی توانیم به طور کامل ادا کنیم.

اوباما همچنین در بیانیه ای که توسط وزارت دفاع منتشر شد از مردم آمریکا در تمامی ایالت ها خواسته است ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی با یک دقیقه سکوت یاد سربازانی را گرامی بدارند که جانشان را در راه خدمت به مردم و کشور از دست داده اند.

پایتخت آمریکا دیروز به رسمی که سابقه آن به ۳۰ سال پیش بازمی گردد، صحنه رژه صدها هزار موتورسوارانی بود که از سراسر آمریکا برای گرامیداشت کشته شدگان جنگی به شهر واشنگتن رفته بودند.

بنا به بعضی تخمین ها دیروز ۵۰۰ هزار موتور سوار در رژه "سواری برای آزادی" شرکت داشتند.

دیشب نیز کنسرت ملی ویژه روز یادبود در واشنگتن برگزار شد.

مجریان این کنسرت که شبکه تلویزیونی غیرانتفاعی پی.بی.اس برگزار کننده آن بود و یکی از پریننده ترین برنامه های تلویزیونی در آمریکا است، دو هنرپیشه سرشناس آمریکایی، گری سینایس برنده جایزه امی، و جو مانتگنا برنده جایزه تونی، بودند.

XS
SM
MD
LG