لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

دفاع مک مستر از سخنان پرزیدنت ترامپ در مورد کره شمالی


اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از سخنان هفته گذشته پرزیدنت دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد احتمال درگیری نظامی با کره شمالی دفاع کرد.

او که روز دوشنبه در اندیشکده مطالعات جنگ در واشنگتن سخنرانی می کرد، افزود که واشنگتن می داند برای حل این مساله رهیافت ساده ای، مانند محاصره کره شمالی و نقطه زنی سایتهای حساس آن کشور، وجود ندارد.

مک مستر: گزینه نظامی علیه کره شمالی همچنان روی میز است

به گفته این ژنرال، ایالات متحده همچنان تلاش خواهد کرد که وارد جنگ نشود اما برخی از راه حل های موجود بر روی میز، از جمله درگیری نظامی، نتایج تلخی را به همراه دارند.

سخنان آقای مک مستر، با واکنش پکن هم پیمان کلیدی پیونگ یانگ مواجه شد.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «پیشنهادات آقای مک مستر، برای محاصره کره شمالی و یا دیگر توصیه های رهیافت مشکل نیست. ما طی روزهای گذشته شاهد جنگ کلامی و قدرتنمایی درمورد کره شمالی بودیم. ما امیدواریم که رهبران سیاسی کره شمالی و آمریکا آنقدر خرد به خرج دهند و متوجه باشند که برای پاسخگویی به نگرانی هایشان، جنگ راه حل نیست.»

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه خود برداشت وزیر خارجه کره شمالی از صحبتهای پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی ملل متحد را نادرست خواند و گفت: «ما هیچ اعلان جنگی علیه کره شمالی ندادیم و این برداشتی بی معناست.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده گفته بود ادامه آزمایش مکرر موشکهای بالیستیک قاره پیما و تسلیحات اتمی پیونگ یانگ و تهدید آمریکا و همپیمانانش، به معنای پایان کار کره شمالی است.

وزیر خارجه کره شمالی در نیویورک در واکنش به این سخنان پرزیدنت ترامپ گفت این به معنای اعلان جنگ است و پیونگ یانگ حق دارد اقدام متقابل کرده و جنگندهای آمریکا را در هر جایی ساقط کند.

پرزیدنت ترامپ همچنین روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با امضای یک فرمان جدید، تحریم‌های گسترده تری را علیه پیونگ یانگ به اجرا گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG