لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

تسلیحات لیزری آمریکا، ابزار موثر در مقابله با تهدیدات موشکی کره شمالی و ایران


تجهیزات لیزری روی ناو «یو اس اس پونس» آمریکا در خلیج فارس
تجهیزات لیزری روی ناو «یو اس اس پونس» آمریکا در خلیج فارس

سلاح لیزری، تکنولوژی نامرئی و بسیار دقیقی است که می‌تواند علیه یک هدف به کار گرفته شود و بهترین ابزار برای دفاع در مقابل یک موشک بین قاره‌ای بالستیک، که احتمال دارد کره شمالی یا ایران شلیک بکنند، است.

در حقیقت تسلیحات لیزری بر رهگیرهای متعارف و سنتی برتری دارند و به اعتقاد دانشمندان آمریکایی، این تسلیحات به همراه جنگ سایبری می‌تواند شرایط را در دفاع نظامی تغییر دهد.

«بروس مک دونالد» عضو ارشد تکنولوژی امنیتی در فدراسیون دانشمندان آمریکایی می‌گوید: «مکانیسم نابود کردن، در خود اشعه لیزریست که با سرعت نور حرکت می‌کند. مجبور نیستید چند دقیقه صبر کنید تا موشکی رهگیر به هدف برسد. اشعه تقریبا بلافاصله به هدف می‌رسد، که امکان می‌دهد با رادار شلیک شود، و ببینید به هدف خورده است یا نه، و در صورت لزوم مجددا شلیک کنید.»

دولت آمریکا تایید کرده است که گزینه نظامی برای جلوگیری از حمله موشکی کره شمالی، که به تازگی آزمایش‌های متعدد موشکی و هسته‌ای انجام داده، روز میز است. اما آیا آمریکا و متحدانش می‌توانند از یک حمله موشکی بالستیک کره شمالی یا سناریوی بالقوه‌ای توسط جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کند یا راه را بر آن ببندد؟

آمریکا فعلا بنا به گزارش آژانس دفاع موشکی این کشور، ۳۶ موشک رهگیر موشک‌های بالیستیک قاره پیما در ساحل اقیانوس آرام مستقر کرده است و این آژانس برای تقویت بنیه دفاع ملی در سال ۲۰۱۸ خواستار بودجه ای ۸ میلیارد دلاری ست اما اگر کره شمالی یا جمهوری اسلامی ایران بتوانند موشکی را به کلاهک مقاوم در مقابل جو زمین مسلح سازند، و تلاش‌های بازدارنده و دیپلماسی قادر به جلوگیری از یک رویاروئی نظامی نشود، برای نابود ساختن یک موشک بالیستیک دشمن، که با سرعت هزاران کیلومتر در ساعت در پرواز است، پرتاب ۱۰ تا ۲۰ موشک رهگیر ضروری است.

«بروس مک دونالد» عضو ارشد تکنولوژی امنیتی در فدراسیون دانشمندان آمریکایی می‌گوید: «این بستگی به تعداد کلاهک‌های موشک‌های قاره پیما و کدهای مورد استفاده برای فریب سیستم ما دارد . نظر کلی بر این است که در بهترین حالت، این توانایی نسبتا کم خواهد بود.»

او افزود، به همین دلیل بهتر است برای متوقف کردن حمله دشمن در مرحله پرتاب، یا بعد از آن، با رهگیرهای کوتاه برد لیزری وارد عمل شد.

نیروی دریائی آمریکا پیش از این در سال ۲۰۱۴ یک لیزر ۳۰ کیلوواتی و لیزرهای قوی‌تر زمینی، دریایی و هوایی ساخت آژانس‌های دفاعی یا پیمانکاری را آزمایش کرده است. رسیدن به مرحله عمل چندان دور به نظر نمی‌رسد و ارزان‌تر هم تمام می‌شود.

ایالات متحده از دهه ۱۹۵۰ در حال توسعه و رشد توان موشکی خود، با برنامه‌هایی کمابیش موفق بوده است. اکنون، تسلیحات لیزری که دیگر دور از دسترس نیست، میتواند گزینه ارزان تری از سیستم‌های رهگیر موشک‌های قاره پیما باشد.

«بروس مک دونالد» عضو ارشد تکنولوژی امنیتی در فدراسیون دانشمندان آمریکایی می‌گوید: «وقتی هزینه سیستم لیزری را پرداختید، هزینه شلیک های بعدی آن بسیار اندک است. هزینه انرژی مورد نیاز ممکن است یک دلار باشد. هرچند که مخارج نگهداری و تعمیرات بجای خود باقی است.»

در نهایت، لیزر جریان نوری ناشی از یک واکنش فیزیکی است که هدف را آتش می‌زند. برای رسیدن به تکامل در این تکنولوژی و قدرتمند تر ساختن آن، چالش‌های متعددی پیش روست. اما به گفته مک دونالد، این سلاح موسوم به انرژی هدایت شونده می‌تواند ظرف پنج تا هفت سال در جبهه های جنگ وارد عمل شود و موشک‌های دوربرد را در بیست سال آینده ساقط و سرنگون کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG