لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

مدیر سازمان سیا: نگران تهیه جنگ افزار هسته ای توسط ایران از طریق کره شمالی هستیم


مایک پامپئو، مدیر سی آی ای، می گوید دور از انصاف نیست اگر بگوییم مشتری های بالقوه ای مانند ایران برای خرید اسرار برنامه موشکی به کره شمالی که سابقه ای دیرین در به اشتراک گذاشتن قابلیت های هسته ای اش دارد مراجعه کرده باشند.

پامپئو در مصاحبه ای با فاکس نیوز در روز دوشنبه گفت: «کره شمالی ها سابقه ای طولانی در گسترش و تکثیر جنگ افزار هسته ای و به اشتراک گذاشتن دانش، فناوری و قابلیت هایشان در سراسر جهان دارند.»

مدیر سی آی ای تاکید دارد «با ادامه بهبود قابلیت های کره شمالی در پرتاب موشک های دور برد و سوار کردن جنگ افزار هسته ای بر آن موشک ها بسیار بعید است در صورت دستیابی به چنین قابلیتی آن را با خیلی ها به اشتراک نگذارند و ایران یقینا یکی از آن ها است که حاضر است برای آن پول بپردازد».

به گفته مایک پامپئو هر چند آمریکا اطلاعات مطمئنی درباره قابلیت های کره شمالی دارد اما تشخیص قصد نهانی آن کشور در سرعت دادن به برنامه جنگ افزار هسته ای اش همچنان «مشکل فوق العاده دشوار نهادهای اطلاعاتی» است.

مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا تصریح کرد: «ما می دانیم که کیم جونگ اون این جنگ افزارها را برای حراست از رژیم خود و دست آخر برای یکپارچه کردن شبه جزیره کره می خواهد. اما با این وجود مسائل بسیاری است که جامعه اطلاعاتی لازم است دریابد.»

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG