لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

وزیر دفاع آمریکا: مذاکرات یمن تا دو هفته دیگر در سوئد آغاز می‌شود


جیم متیس وزیر دفاع آمریکا - آرشیو
جیم متیس وزیر دفاع آمریکا - آرشیو

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید از شدت درگیری ها در جنگ یمن کاسته شده و مذاکرات آتش بس میان طرفین حداکثر تا دو هفته دیگر در سوئد آغاز خواهد شد.

جیم متیس که روز چهارشنبه سخن می گفت، در عین حال از تلاش های مارتین گریفیث فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به یمن نیز قدردانی کرد.

به گفته او، جنگ یمن به میزان زیادی به درگیری ها مسلحانه در اطراف بندر حدیده در کنار دریای سرخ، که مهمترین گذرگاه ورود امدادهای بین المللی است، محدود شده است.

وزیر دفاع آمریکا گفت «سعودی ها و اماراتی ها عملیات تهاجمی شان در اطراف بندر حدیده را متوقف کرده‌اند. اما هنوز درگیری های مسلحانه پراکنده در آن منطقه ادامه دارد که به نظر من بسیار ضعیف‌تر از قبل است.»

روز گذشته، مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، با سفر به صنعا، با مقام‌های حوثی، از جمله عبدالمالک الحوثی رهبر آن گروه در مورد مقدمات مذاکرات آتش بس گفت‌وگو کرد.

آقای گریفیث، که هفت ماه پیش به این سمت منصوب شد، سومین فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن است و آقای متیس نیز از تلاش‌های او سپاسگزاری کرد.

جیم متیس گفت: «فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن از زمانی که به این سمت منصوب شده، هوشمندی و رهبری موثر از خود نشان داده و روابط بسیار نزدیکی با دولت پرزیدنت ترامپ داشته است. ما از نزدیک با او همکاری می کنیم، و من هم بطور متوسط هر دو هفته یک بار با او حرف می زنم، که این اواخر تعداد آن به چند بار در هفته نیز بالغ شده است.»

صدها نفر از حامیان حوثی ها نیز که روز سه شنبه در مراسم تولد پیامبر اسلام در میدان سان و رژه الصابئین در صنعا اجتماع کرده بودند، در حمایت از آتش بس و برقراری صلح شعار دادند.

به گزارش سازمان ملل متحد، در جنگ داخلی یمن که سه سال و نیم پیش آغاز شد، بیش از ده هزار نفر کشته و نزدیک به ۹ میلیون نفر در آستانه قحطی قرار گرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG