لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

آژانس امداد کودکان از مرگ ۸۵ هزار کودک یمنی بر اثر گرسنگی و بیماری خبر داد


از سال ۲۰۱۵ میلادی، یعنی از زمان آغاز جنگ داخلی در یمن تا کنون، نزدیک به ۸۵ هزار کودک زیر ۵ سال یمنی، بر اثر دسترسی نداشتن به غذا و دارو، جان خود را از دست داده اند.

«آژانس امداد کودکان» که این آمار را منتشر کرده است می گوید مرگ این کودکان بر اثر سوء تغذیه حاد بوده است. سازمان ملل متحد اعلام کرده است از زمان آغاز حمله های هوائی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی به یمن و محاصره این فقیرترین کشور عربی، یک میلیون و ۴۰۰ هزار کودک این کشور به سوء تعذیه حاد مبتلا شده اند.

تامر کیرلوس مدیر آژانس امداد کودکان می گوید در ازاء هر کودک یمنی که بر اثر بمباران های هوائی کشته می شود ده ها کودک این سرزمین به خاطر گرسنگی تلف می شوند.کودکانی که بدین گونه می میرند مرگشان تدریجی و عذاب آور است چون اندام های حیاتی آنها آهسته آهسته از کار می افتد تا زمانی که کاملا متوقف می شود.

بر اثر جنگ نیابتی یمن که حوثی‌های مورد پشتیبانی ایران در صنعا و دولت قانونی مورد حمایت سعودی‌ها در عدن مستقرند وخیم ترین بحران انسانی به وجود آمده و سه چهارم مردم کشور برای ادامه زندگی، به کمک‌های جهانی وابسته اند.

از سال گذشته که حوثی ها اقدام به پرتاب موشک به داخل خاک عربستان سعودی کرده اند، ریاض محاصره سرزمین‌های زیر کنترل حوثی ها را شدت بخشیده و به گزارش آسوشیتدپرس بخش‌های بزرگی از کشور در آستانه قحطی قرار گرفته اند.

آژانس امداد کودک می گوید از زمان شدت یافتن درگیری در اطراف بندر حدیده، امر کمک رسانی به نیازمندان دشوارتر شده است. بندر حدیده تنها راه رساندن کمک‌های بین المللی به سرزمین‌های زیر کنترل حوثی هاست.

در این زمینه، مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن ابراز امیدوار ی می کند که با پیدا شدن چشم انداز گفتگوهای صلح دو طرف، کمک رسانی گسترده به مردم در محاصره قرار گرفته امکان پذیر گردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG