لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

اعلام آمادگی ائتلاف به رهبری عربستان و شورشیان حوثی برای مذاکرات آتش بس


ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و شورشیان حوثی یمن آمادگی خود برای آغاز مذاکرات آتش بس را اعلام کردند.

با این حال، به گزارش خبرگزاری الجزیره، جنگ بین نیروهای دو طرف دوباره در اطراف شهر حدیده در کنار دریای سرخ شدت گرفته است.

محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلابی حوثی‌ها با انتشار بیانیه‌ای در روز دوشنبه ۲۸ آبان اعلام‌ کرد که آن گروه آماده است «تا به منظور دستیبابی به صلحی شرافتمندانه، عملیات نظامی در تمام جبهه‌ها از جمله پرواز هواپیماهای بدون سرنشین و پرتاب موشک به عربستان سعودی و امارات» را متوقف کند.

این در حالی است که چند ساعت پیش از آن، رئیس‌ کمیته حقوقی انصارالله، شاخه سیاسی حوثی‌ها، با اشاره به ادامه جنگ در اطراف بندر حدیده در غرب یمن که مهمترین گذرگاه ورود امدادهای بشردوستانه است، پیشنهاد آتش بس را رد کرده بود.

عبدالوهاب المهبیشی، رئیس کمیته حقوقی حوثی‌ها گفته بود: «خواست ائتلاف برای صلح با ادامه جنگ و درگیری نظامی تناقض دارد. محاصره بندر حدیده و جنگ برای کنترل آن منطقه هنوز ادامه دارد و نیروهای ائتلاف و حامیان آن تنها در پی بهره برداری تبلیغاتی از پیشنهاد آتش بس هستند.»

به گزارش سازمان ملل متحد، بیش از ۱۰ هزار نفر در جنگ سه و سال نیمه یمن کشته و نزدیک به ۹ میلیون نفر در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند.

روز دوشنبه ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در مراسم گشایش دوره جدید مجلس شورای آن کشور، از آغاز گفتگوهای آتش بس و دستیابی به صلح در یمن استقبال کرد.

دو ماه پیش، اولین دور گفتگوهای میان ائتلاف، دولت قانونی یمن و حوثی‌ها که قرار بود در ژنو برگزار شود، به دلیل خودداری نماینده حوثی‌ها از پرواز با هواپیمای سازمان ملل متحد انجام نشد.

دومین دور این گفتگوها حداکثر تا ده روز دیگر در سوئد برگزار می‌شود و مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن قول داده در صورت نیاز حاضر است شخصا با هواپیمای نمایندگان حوثی‌ها از صنعا به سوئد پرواز کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG