لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۵

مذاکره فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن با رهبران حوثی‌ها


مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، وارد صنعا پایتخت آن کشور شد و با رهبران شورشیان حوثی دیدار و گفتگو کرد.

دومین سفر آقای گریفیث به پایتخت یمن و دیدار با حوثی‌ها روز چهارشنبه ۳۰ آبان پس از آن انجام شد که یکی از رهبران ارشد این گروه خواستار توقف کامل عملیات در تمام جبهه‌ها شده بود.

دو روز پیش، محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلابی حوثی‌ها با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آن گروه آماده است «تا به منظور دستیابی به صلحی شرافتمندانه، عملیات نظامی در تمام جبهه‌های جنگ، از جمله پرواز هواپیماهای بدون سرنشین و پرتاب موشک به عربستان سعودی و امارات را متوقف کند.»

در مراسم زادروز پیامبر اسلام نیز که روز سه شنبه از جانب حوثی‌ها در پایتخت یمن برگزار شد، شرکت کنندگان با سر دادن شعار از برقراری آتش بس در جنگ یمن حمایت کردند.

عبدالقدوس الشهاری، مدیر رسانه‌ها در وزارت اطلاعات حوثی‌ها در این باره گفت: «از بیانیه آقای محمد علی الحوثی در مورد توقف پرتاب موشک به عربستان سعودی و امارات که نشانه خواست واقعی حوثی‌ها و مردم یمن برای برقراری آتش بس و صلح است، قویاً حمایت می‌کنیم.»

در خبر دیگری، سرپرست مرکز امدادرسانی ملک سلمان در ریاض اولین بخش از امدادهای عربستان سعودی و امارات به یمن را اعلام کرد.

دکتر عبدالله بن عبدالعزیز الربیعه، سرپرست مرکز امدادرسانی ملک سلمان گفت که عربستان سعودی و امارات متحده عربی ۵۰۰ میلیون دلار برای کمک به ده تا دوازده میلیون نفر از مردم یمن که از قحطی و گرسنگی رنج می برند، اختصاص داده‌اند.

به گزارش سازمان ملل متحد، در جنگ تقریباً چهل ماهه یمن بیش از ده هزار نفر کشته و نزدیک به ۹ میلیون نفر در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG