لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

جیم متیس: شمار دیپلمات‌های آمریکایی در سوریه دو برابر شده است


جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو
جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

وزیر دفاع ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام کرد همزمان با نزدیک شدن به شکست کامل داعش در سوریه، شمار دیپلمات‌های آمریکایی در آن کشور دو برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم متیس تعداد دقیق دیپلمات‌های آمریکا در سوریه را اعلام نکرد، اما گفت از این پس شاهد پا گرفتن تحرکات دیپلماتیک خواهیم بود.

او گفت، «همانطور که می‌بینیم عملیات نظامی رو به کاهش گذاشته است، از حالا به بعد شاهد پا گرفتن تلاش‌های دیپلماتیک (در سوریه) خواهیم بود.»

سفارت آمریکا در سوریه تعطیل است و یک مقام دولتی که نخواست هویتش فاش شود به رویترز گفته اشاره آقای متیس به شمار کارکنان وزارت خارجه در آن کشور است.

وی به تعداد کارکنان وزارت خارجه آمریکا در سوریه اشاره نکرد، اما گفت هم دیپلمات‌ و هم کارمندانی هستند که در امور بشردوستانه فعالیت دارند و این افزایش اخیرا صورت گرفته است.

آمریکا در جنگ داخلی سوریه که بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است، از مخالفان بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده است.

دولت ایالات متحده ضمن حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ هفت ساله در سوریه، نقشی برای بشار اسد در آینده سیاسی آن کشور قائل نیست.

هفته گذشته و همزمان با نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آمریکا و شش کشور دیگر از این نهاد بین المللی خواستند روند تدوین قانون اساسی جدید سوریه را آغاز کند

.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG