لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

گزارش سی‌ان‌ان: آمریکا نگران حمله گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی است


وبسایت شبکه «سی ان ان» نوشت: سه مقام وزارت دفاع ایالات متحده می گویند نتیجه گیری یک ارزیابی اطلاعات آمریکا که در روزهای اخیر انجام شده است نشان می دهد که شبه نظامیان مورد حمایت ایران و نیروهای نیابتی اش ممکن است طرح حمله ای علیه نیروهای نظامی یا منافع آمریکا در خاورمیانه را در دست داشته باشند.

نگرانی مقام های دولت بر محور تهدید ناشی از شبه نظامیان مستقر در سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه است. این مقامات، به اتفاق، تهدیدهای بالقوه را مداوم و نگران کننده توصیف کرده ولی درباره اطلاعات مشخصی که گردآوری آن ادامه دارد، صحبتی نمی کنند.

با ادامه تلاش های ایران برای انتقال تسلیحات به سوریه، دسترسی این شبه نظامیان به موشک های بالیستیک و دیگر تسلیحات پیشرفته افزایش یافته است.

هر چند نشانه های مشخصی از حمله ایران وجود ندارد، اما نگرانی ها تا حدودی ناشی از اظهارات ایران درباره نقش آمریکا در حمله به رژه نظامی در اهواز است که به مرگ دست کم ۲۹ نفر منجر شد.

ارزیابی اطلاعاتی آمریکا حاکی از این است که جمهوری اسلامی ایران احتمالا می تواند از نیروهای دست نشانده اش به جای نیروهایی که به طور مستقیم به حکومت ایران وابسته اند برای چنین حملاتی استفاده کند. حکومت ایران در عیان در پی جلب حمایت کشورهای اروپایی از حفظ توافق هسته ای است.

ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا احتمالا مبتنی بر بیانیه های علنی ایران، تصاویر ماهواره ای و شنودهای مخابراتی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG