لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۷

تشریح استراتژی جدید دفاع ملی آمریکا توسط وزیر دفاع: مقابله با چین و روسیه


جیم متیس روز جمعه در نشستی در شهر واشنگتن از سند استراتژی جدید دفاع ملی آمریکا رونمایی کرد.
جیم متیس روز جمعه در نشستی در شهر واشنگتن از سند استراتژی جدید دفاع ملی آمریکا رونمایی کرد.

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه از استراتژی جدید دفاع ملی کاخ سفید رونمایی کرد و گفت تقویت نیروهای مسلح آمریکا در مقابل توان نظامی روسیه و چین در مرکز این راهبرد جدید قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سند راهبرد جدید دفاعی آمریکا پس از بیش از یک دهه و نیم معرفی می‌شود و برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ تاکنون تمرکز اصلی آن بر مبارزه با پیکارجویان اسلامگرا نیست.

به رغم اعلام تمایل پرزیدنت ترامپ برای بهبود روابط با پکن و مسکو، انتشار بخش غیرمحرمانه ۱۱ صفحه‌ای سند نشانه جدیدترین چالش‌هایی است که دولت آمریکا از ناحیه روسیه و چین در مقابل خود می‌بیند.

وزیر دفاع ایالات متحده در سخنانی گفت «ما با تهدیدهای فزاینده قدرت‌های تجدیدنظر طلب مانند چین و روسیه مواجه هستیم؛ کشورهایی که دنبال ایجاد جهانی متناسب با الگوهای تمامیت خواهانه خود هستند.»

جیم متیس که در نشستی در شهر واشنگتن برای معرفی و تشریح استراتژی جدید دفاع ملی آمریکا سخن می‌گفت افزود، ارتش آمریکا در حال از دست دادن برتری خود در زمینه‌های مختلف تسلیحاتی است.

وی بخشی از دلیل این امر را عدم تخصیص بودجه کافی به بخش‌های مرتبط دانست و از کارآمد نبودن ساز و کار بودجه بندی کنگره انتقاد کرد و گفت ایالات متحده باید بودجه نظامی خود را افزایش دهد.

بودجه نظامی آمریکا معادل ۵۸۷ میلیارد و هشتصد میلیون دلار در سال است.

در سند راهبرد جدید دفاعی آمریکا، کره شمالی نیز در میان اولویت‌های وزارت دفاع، پنتاگون، قرار گرفته و خواهان تمرکز بر توان دفاع موشکی کشور در برابر تهدیدهای پیونگ یانگ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG