لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

پنتاگون برای تولید دو جنگ افزار هسته‌ای جدید برنامه ریزی می کند


وزارت دفاع آمریکا برای تولید دو جنگ افزار هسته ای جدید برنامه ریزی می کند .

به گزارش وال استریت جورنال، یکی از این دو جنگ افزار،کلاهکی است با «قدرت تخریبی پائین» که با موشک بالستیک قاره پیمای اتمی و سری ترایدنت قابل حمل خواهد بود. موشک ترایدنت در زیردریائی های نیروی دریائی آمریکا مورد استفاده است.جنگ افزار دیگر، یک موشک کروز مجهز به کلاهک هسته ای است و در دریا به کار گرفته خواهد شد.

هدف پنتاگون در این برنامه از سرگرفتن سامانه موشکی و هسته ای است که در سال ۲۰۱۰ کنار گذاشته شده بود. سال گذشته پرزیدنت ترامپ از «واحد بازنگری موضع هسته ای پنتاگون» خواسته بود در زمینه تولید جنگ افزارهای هسته ای جدید پیشنهادهائی ارائه کند.

هفته پیش هافینگتن پست نسخه ای از سند پنتاگون در این باره را منتشر کرد اما وزارت دفاع اعلام داشت آن نسخه هنوز تصمیم نهائی پنتاگون نیست.

تصمیم دولت ترامپ به تولید جنگ افزارهای هسته ای جدید واکنشی به برنامه تسلیحاتی روسیه و چین است. پنتاگون می گوید این دو کشورتولید جنگ افزارهای هسته ای را بخشی از استراتژی خود قرار داده اند.

در سند وزارت دفاع که وال استریت جورنال آن را منبع گزارش خود قرار داده، آمده است در حالی که آمریکا به کاستن از شمار و قدرت جنگ افزارهای هسته ای ادامه می دهد چین و روسیه در راستائی مخالف در حرکت هستند. بنابراین آمریکا باید بتواند به قابلیتهای تازه ای دست یابد که در صورت لزوم و چنانچه برنامه بازدارندگی جواب نداد به هدف های خود دست یابد. این برنامه برای آمادگی در مقابل احتمالات نامشخص تهیه می شود.

این درحالی است که آمریکا از جامعه جهانی می خواهد کره شمالی را برای دست برداشتن از برنامه موشک قاره پیما و تولید جنگ افزارهای هسته ای زیر فشار بگذارند.

وال استریت جورنال هزینه این برنامه را معادل ۴/۶ درصد کل بودجه پنتاگون می داند. این برنامه در حال حاضر ۲ تا ۳ در صد بودجه پنتاگون را شامل می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG