لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۱

رویترز: آمریکا طرح جدیدی در نشست ناتو برای مقابله با روسیه ارائه می‌کند


سخنرانی جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل - ۹ نوامبر ۲۰۱۷
سخنرانی جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل - ۹ نوامبر ۲۰۱۷

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده قرار است برای شرکت در نشست آتی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به پایتخت بلژیک سفر کند؛ سفری که به گفته برخی مقام‌ها هدف از آن ارائه طرح جدیدی برای تقویت توان بازدارندگی این اتحادیه نظامی در برابر تهاجم بالقوه روسیه خواهد بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با این مقدمه نوشت، نشست روز پنجشنبه وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو آماده‌سازی برای نشست ماه ژوئیه سران آن سازمان است و به گفته چهار مقام ارشد آمریکا و ناتو، آقای متیس به دنبال جلب موافقت دیگر اعضا برای تایید و اجرای این طرح خواهد بود.

به گفته این مقام‌ها، که رویترز هویت آنها را فاش نکرده است، طرح پنتاگون ناتو را ملزم می‌کند ۳۰ گردان، ۳۰ اسکادارن هواپیما و ۳۰ کشتی جنگی از جمله ناوشکن‌هایی که بتوانند ۳۰ روز در حالت آماده باش قرار بگیرند و در صورت لزوم فورا به منطقه اعزام شوند در اختیار داشته باشد.

با این حال، گفته می‌شود که در این طرح از شمار مشخص نیروهای نظامی یا ضرب الاجل خاصی برای به اجرا در آوردن آن، صحبت یا اشاره خاصی نشده است. اندازه هر گردان در میان ارتش های کشورهای مختلف عضو ناتو متفاوت است و می‌تواند از ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ سرباز را شامل شود.

رویترز از قول یکی از مقام‌های ارشد ناتو که در جریان طرح جدید ایالات متحده قرار گرفته است می‌نویسد، «ما دشمنی داریم که قادر است در یک حمله زمینی به سرعت به سمت حوزه بالتیک و لهستان پیشروی کند ... و ما نمی‌توانیم چند ماه وقت بگذاریم تا نیروهایمان بسیج شوند.»

به گفته او، از طرح جدید ایالات متحده با عنوان «۳۰-۳۰-۳۰-۳۰» یاد می‌شود.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز به این خبرگزاری گفته است هدف اولیه ابتکار واشنگتن مقابله با روسیه است، به نحوی که همخوان با استراتژی سال ۲۰۱۸ دفاع ملی پنتاگون باشد. استراتژی امسال وزارت دفاع آمریکا مسکو را متهم کرده است که در پی فروپاشی پیمان آتلانتیک شمالی است.

روابط ایالات متحده و متحدان اروپایی آن از سال ۲۰۱۴ میلادی، و پس از اقدام مسکو به حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین و سپس الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، رو به تنش گذاشته است و تحرکات نظامی روسیه در شرق اروپا هم در این مدت به تنش‌ها افزوده است.

علاوه بر این، تلاش روسیه برای دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ در آمریکا، باعث شد روابط واشنگتن و مسکو به پائین‌ترین سطح پس از پایان جنگ سرد برسد. روسیه نگرانی‌های اروپا را بی‌پایه دانسته و همچنین اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است.

بر اساس گزارش آماری مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک – اندیشکده نظامی مستقر در بریتانیا – شمار نظامیان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بیش از ۲ میلیون نفر می‌‌رسد، در حالی که آمار سربازان فعال در ارتش روسیه حدود ۸۳۰ هزار نفر گزارش شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG