لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

دبیرکل ناتو: ماموریت اصلی من اطمینان از ادامه ایستادن ما در کنار هم است


گزارشی از پال سون و کارن دی یانگ در وبسایت روزنامه واشنگتن پست

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، می کوشد در میانه اختلافات داخلی ائتلاف نظامی ۲۹ کشور عضو ناتو را حفظ کند.

واشنگتن با متحدان اروپایی اش بر سر خروج از توافق هسته ای ایران و وضع تحریم ها اختلاف نظر دارد. دولت ترامپ همچنین قصد دارد ترکیه، کشور عضو ناتو، را به دلیل خرید سیستم دفاع هوایی از روسیه تحریم کند. کاخ سفید به ملامت دیگر اعضای ناتو برای نپرداختن سهم شان در این پیمان دفاعی مشترک ادامه می دهد.

دونالد ترامپ که از منتقدان ناتو بوده است، پس از ورود به کاخ سفید عهد کرد تا زمانی که کشورهای عضو بر سر مبارزه با تروریسم و پرداختن سهم شان موافقت داشته باشند، از ناتو حمایت خواهد کرد.

استولتنبرگ روز پنج شنبه ضمن دیدار با پرزیدنت ترامپ علنا از او برای تاکید بر بودجه دفاعی تشکر کرد. ناتو انتظار دارد در سالجاری هشت کشور عضو بیش از ۲ درصد از تولید ناخالص ملی شان را صرف امور دفاعی کنند. این امر در سال ۲۰۱۴ شامل ۳ کشور می شد.

دبیرکل ناتو، پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای نسبت به نشانه های عدم اتحاد در ناتو ابراز نگرانی کرد: «البته این من را نگران می کند که میان متحدان در ناتو بر سر مسائل مهم اختلاف نظر و تفاوت هایی وجود دارد. ما در مورد توافق هسته ای ایران، مسائل تجاری و تغییرات آب و هوایی شاهد این اختلافات هستیم.»

استولتنبرگ با یادآوری اختلافات میان اعضا در بحران سوئز در سال ۱۹۵۶ و مخالفت بیشتر اعضا با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ گفت: «مسئولیت اصلی من به عنوان دبیرکل ناتو اطمینان از ادامه ایستادن ما در ناتو در کنار هم برای حفاظت از یکدیگر است-یکی برای همه و همه برای یکی- همان طور که قبلا با وجود اختلافات چنین کردیم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG