لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

واکنش‌های جهانی به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان


بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا در افغانستان از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده، برخی مقامات در این کشور و دیگر کشورها به اظهارات پرزیدنت ترامپ واکنش نشان دادند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه ۳۰ مرداد در یک سخنرانی که بطور مستقیم از طریق شبکه های خبری تلویزیونی در سراسر ایالات متحده پخش شد استراتژی جدید آمریکا در افغانستان را اعلام کرد و گفت نیروهای آمریکایی تا طالبان و گروه های تروریستی در آن کشور را شکست ندهند در افغانستان باقی خواهند ماند..

دولت افغانستان روز سه شنبه از تجدید تعهد ایالات متحده به مبارزه علیه طالبان در آن کشور و احتمال اعزام نیروهای بیشتر آمریکایی به افغانستان استقبال کرد.

محمد فرهاد صدیقی از اعضای پارلمان افغانستان استراتژی جدید ایالات متحده در قبال جنگ افغانستان را منطبق با خواسته مردم افغانستان توصیف و ابراز امیدواری کرد با اعمال صادقانه این استراتژی و زیر فشار قرار دادن پاکستان بازگشت صلح به افغانستان تضمین شود.

جاوید احمد از ساکنان کابل پایتخت افغانستان اما می گوید آمریکایی ها قادر نخواهند بود صلح در افغانستان ایجاد کنند و مردم افغانستان از جنگ و درگیری و حضور نیروهای آمریکایی در آن کشور خسته شده اند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو ضمن استقبال از استراتژی «رویکرد مبتنی بر شرایط» پرزیدنت ترامپ در افغانستان بر تعهد ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در افغانستان تاکید کرد.

وزارت امور خارجه هند در بیانیه ای از آنچه تعهد پرزیدنت ترامپ به تقویت تلاش ها برای فائق آمدن بر چالش ها در افغانستان و مبارزه با تامین پناهگاه امن و حمایت از ترویست ها در آنسوی مرزهای افغانستان خواند، استقبال کرد. در بیانیه وزارت امور خارجه هند بر تعهد دهلی نو همچنین به حمایت از دولت و مردم افغانستان برای ایجاد صلح و امنیت و ثبات در آن کشور و کمک به نوسازی افغانستان تاکید شده است.

یک تحلیلگر نظامی در استرالیا می گوید پرزیدنت ترامپ در سخنرانی اش راهکاری برای موفقیت کشور افغانستان ارائه نکرد. دیوید کیلکولن به شبکه خبری ای بی سی گفت سخنرانی آقای ترامپ بیشتر بر مبارزه با تروریسم متمرکز بود تا شکست طالبان، تقویت دموکراسی، مبارزه با فساد و رونق اقتصادی در افغانستان.

طالبان استراتژی جدید آمریکا در آن کشور را نامشخص خواند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت در سخنان آقای ترامپ نکته جدیدی وجود نداشت. طالبان اخیرا در یک نامه سرگشاده به پرزیدنت ترامپ خواهان خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان شد و هشدار داد افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان سبب می شود جنگی که طولانی ترین جنگ آمریکا محسوب می شود، طولانی تر هم بشود.

چین روز سه شنبه در واکنش به سخنان پرزیدنت ترامپ درباره پاکستان، از این کشور دفاع کرد. پرزیدنت ترامپ دوشنبه شب گفت که گفت ایالات متحده بیش از این چشمش را بر پناهگاه های امن پیکارجویان در پاکستان نخواهد بست و هشدار داد ادامه پناه دادن به تروریست ها به نفع پاکستان نخواهد بود. سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت پاکستان کشوری است که خود از تروریسم ضربه خورده و در راه مبارزه با تروریسم بهای گزافی پرداخته است.

هوآ چونینگ گفت جامعه جهانی باید تلاش های پاکستان در مبارزه با تروریسم را برسمیت بشناسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG