لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

یگانه صالحی همسر جیسون رضائیان برای همراهی با خانواده گروگان‌های زندانی در ماراتن سالانه واشنگتن دوید


خانم صالحی در مقطعی به همراه همسرش در ایران زندانی بود.
خانم صالحی در مقطعی به همراه همسرش در ایران زندانی بود.

یگانه صالحی همسر جیسون رضاییان خبرنگار پیشین واشنگتن پست که مدتی در ایران زندانی بود، روز شنبه ۱۸ اسفند در مراسم ماراتن «راک اند رول» که هر ساله در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده برگزار می‌شود، شرکت کرد.

یگانه صالحی در خط پایان بخش نیمه ماراتن در گفت‌وگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت:‌ «هدف من فعالیت خیریه است. من هم زمانی روزگاری سخت داشتم و خیلی‌ها به من کمک کردند. حالا من هم به سهم خودم سعی می‌کنم برای این خانواده‌ها کاری انجام دهم.»

شرکت کنندگان هر کدام با اعلام هدفی در ماراتن «راک اند رول» حاضر می‌شوند. گروه‌هایی برای حمایت از نیروهای نظامی آمریکا، برخی برای حمایت از بیمارستان کودکان و دیگر نهادهایی که فعالیت‌های بشردوستانه انجام می‌دهند.

ریچل بریگز، مدیر اجرایی نهاد «هاستیج یو اس» هم پا به پای یگانه صالحی در این نیمه مارتن دوید. این دومین سال بود که هر دو در این مسابقه نیمه مارتن حضور داشتند.

«هاستیج یو اس» نهادی است غیرانتفاعی در واشنگتن، که به شهروندان آمریکا که در خارج از کشور گروگان گرفته شده‌اند و خانواده‌هایشان کمک می‌کند.

جیسون رضاییان ۳۱ تیر ۱۳۹۳ به همراه همسرش یگانه صالحی، به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت شدند. همسر او بعد از حدود دو ماه آزاد شد اما جیسون بیش از یکسال در زندان ماند تا زمان اجرای توافق هسته‌ای در دی ماه سال ۹۴ با آمریکایی های دیگر از ایران آزاد شد.

جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست و خانواده‌اش، روز ۱۲ مهر از دولت ایران به دادگاه فدرال آمریکا شکایت کردند.

جیسون و یگانه رضاییان در شکایت خود عنوان کرده‌اند در دوران طولانی بازداشت و بازجویی، هدف سوء استفاده‌های جسمی و روحی، از جمله تهدید به اعدام، حبس در سلول انفرادی و همچنین بی‌خوابی، قرار گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG