لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

وکیل جیسون رضائیان: آن‌چه بر سر موکل من و خانواده‌اش رفته در حد شکنجه است


آفای رضائیان و همسرش در ایران بازداشت شده بودند.
آفای رضائیان و همسرش در ایران بازداشت شده بودند.

در دادگاه فدرال در واشنگتن، پرونده جیسون رضائیان روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار و شکایت او از جمهوری اسلامی ایران بابت دوران بازداشت او روز سه‌شنبه ۱۸ دی ماه بررسی شد. وکیل جیسون رضائیان در بخش دفاع گفت آن چه بر سر موکل و خانواده او در جریان بازداشت در ایران آمده، «در حد شکنجه» است.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از جلسه دادگاه، دیوید باوکر در این جلسه و به نمایندگی از موکل خود گفت: «آسیب‌های شدید روانی و روحی بر جیسون و خانواده‌اش در حد شکنجه بوده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دولت ایران بدون دلیل و در دادگاهی فرمایشی او را به اتهام جاسوسی محکوم کردند. هدف آن‌ها فقط گرفتن امتیاز از آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای و با هدف تبادل زندانی با آمریکا بوده است.»

آقای باوکر گفت: «دولت ایران مدعی شد که جیسون اعتراف کرده ولی این‌ها همه اعترافاتی بودند که به زور گرفته شدند.» سپس به موکل خود اشاره کرد و گفت:‌«جیسون (رضائیان) امروز این‌جاست که آزادانه بگوید همه اقرارهایش در ایران به زور گرفته شده است. او را در بازجویی به نقص عضو و حتی اعدام تهدید کردند.»‌

جیسون رضاییان در تیرماه ۹۳ در ایران و به اتهام «جاسوسی» دستگیر شد. او پس از آزادی گفت از ۱۸ ماهی که در زندان بوده، ۴۹ روز آن را در انفرادی گذرانده است.

درخواست غرامت

وکیل جیسون رضائیان در جلسه دادگاه گفت: «هرچند موکل من از زندان آزاد است، ولی آزارهای زندان و تاثیرات آن همراه او است.» او افزود:‌«ما خواستار غرامتی بالغ بر ۴۳ میلیون دلار بابت خسارت‌های مادی و یک میلیارد دلار برای غرامت تنبیهی هستیم.»

آقای باوکر افزود: «جمهوری اسلامی در سال‌های طولانی از روش گروگان‌گیری برای پیشبرد مقاصد خود استفاده کرده و با پرداخت چنین مبالغی باید متوجه شود در صورت ادامه این روش غلط، چه مجازات‌های مالی در انتظار آن‌ها خواهد بود.»

«هنوز می‌خواهند من را ساکت کنند»

سپس جیسون رضائیان اجازه یافت در دادگاه شهادت دهد. او گفت: «تمامی فعالیت‌های کاری من در ایران با مجوز کاری رسانه‌های خارجی از سوی وزارت ارشاد و طبق استاندارد حرفه‌ای واشینگتن پست بوده است. من به عنوان اهرم فشار در گروکشی مقامات ایران از آمریکا زندانی شدم.» آقای رضائیان گفت: «هنوز هم تهدید می‌شوم و تلاش می‌کنند برای مطالبی که می‌نویسم، من را ساکت کنند.»

جیسون رضائیان در دادگاه و با یادآوری بازداشت خود گفته است: «سه مرد با چهره پوشیده به خانه ما آمدند و من و همسرم را با خود بردند به من گفتند با اتهام جاسوسی روبرو هستی و تهدید شدم اگر همکاری نکنم تا آخر عمر در زندان خواهم ماند و یا حتی اعدام می‌شوم.»

او افزود: «مدام متهم می‌شدم که همسرم را نخواهم دید، یا تهدید به اعدام می‌شدم و یا به بروز رفتارهای خشن تهدیدم می‌کردند. دو یا سه بار در هفته بازجویی می‌شدم و گفتند باید جلوی دوربین اقرار کنی. به من می‌گفتند اگر آن‌چه ما از آمریکا می‌خواهیم به ما بدهند، تو آزاد خواهی شد.»

جیسون رضائیان همچنین از وضعیت نابسامان زندان و شرایط بد زندان گفته و این که به او دارو نمی‌دادند ولی وقتی متوجه شدند مشکل فشار خون دارد، به او اجازه دسترسی به دارو دادند.

جیسون رضاپیان دی ماه ۹۴ از زندان آزاد شده و از ایران خارج شد. ابتدا برای مراقبت و معاینه به آلمان و از آن‌جا به آمریکا رفت.

گزارش و جزئیات فرهاد پولادی از اولین جلسه شکایت جیسون رضائیان از جمهوری اسلامی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG