لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

وزیر دادگستری آمریکا: پرونده ایمیل های هیلاری کلینتون مختومه شد


لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا
لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا

وزیر دادگستری ایالات متحده آمریکا با اعلام اینکه برای ماجرای ایمیل های هیلاری کلینتون علیه او اعلام جرم نمی شود، از بسته شدن پرونده جنجالی وی خبر داد.

لورتا لینچ وزیر دادگستری آمریکا چهارشنبه عصر به وقت واشنگتن در یک بیانیه این خبر را اعلام کرد.

خانم لینچ نوشت: من عصر امروز با جیمز کومی، مدیر دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) و ماموران این اداره که وظیفه تحقیق درباره استفاده هیلاری کلینتون از سیستم ایمیل شخصی اش را در زمان وزارت خارجه آمریکا داشتند، دیدار کردم. من پیشنهاد متفق القول آنها را دریافت کردم و با آن موافقت کردم که براساس این تحقیقات یکساله، علیه وزیر خارجه سابق آمریکا اعلام جرم نشود و این پرونده بسته شود.

این تصمیم دادستان کل آمریکا یک روز بعد از اعلام رئیس پلیس فدرال ایالات متحده گرفته شد.

جیمز کومی رئیس پلیس فدرال ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد بعد از اتمام تحقیقات این نهاد، اف.بی.آی علیه هیلاری کلینتون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در ارتباط با استفاده از سرور شخصی ایمیل در زمان تصدی وزارت خارجه اعلام جرم نمی کند.

هرچند برخی مقام های آمریکایی از ایمیل شخصی استفاده می کنند اما از یکسال پیش استفاده گسترده خانم کلینتون از سرور شخصی برای امور کاری و ایمیل، با واکنش های تندی مواجه شد و پای تحقیقات اف.بی.آی به این موضوع باز شد.

گزارش روز سه شنبه اف.بی.آی با واکنش جمهوریخواهان روبرو شد. دونالد ترامپ رقیب احتمالی خانم کلینتون در سخنانی با انتقاد از اف.بی.آی مدعی شد این نهاد فدرال طوری طراحی شده که از کلینتون ها محافظت شود.

پیش از این دیدار بیل کلینتون همسر هیلاری کلینتون با لورتا لینچ وزیر دادگستری آمریکا مورد انتقاد جمهوریخواهان بود چرا که آنها نگران هستند سازش صورت گرفته باشد اما کلینتون و لینچ این دیدار را اتفاقی و عادی توصیف کردند.

همچنین پل رایان، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان گفت از جیمز کومی رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، برای توضیح در کنگره در مورد نتایج تحقیقات در مورد هیلاری کلینتون دعوت خواهد شد.

در بین دموکرات ها نیز، سناتور برنی سندرز رقیب خانم کلینتون با اینکه تقریبا شانسی برای نامزدی حزب دموکرات ندارد، در واکنش به تصمیم اف.بی.آی گفت اعلام جرم علیه هیلاری کلینتون، تغییری در کمپین انتخاباتی او نمی دهد.

XS
SM
MD
LG