لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۴

اف.بی.آی علیه هیلاری کلینتون اعلام جرم نمی کند


جیمز کومی رئیس اف.بی.آی
جیمز کومی رئیس اف.بی.آی

مقامات پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی تصمیم گرفته اند که علیه هیلاری کلینتون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در ارتباط با استفاده از سرور شخصی ایمیل در زمان تصدی وزارت خارجه اعلام جرم نکنند.

جیمز کومی رئیس پلیس فدرال ایالات متحده روز سه شنبه گفت چنین کاری موجی از شوک را به عرصه سیاسی ملی آمریکا می فرستد.

کومی در نشستی خبری در مقر اف.بی.آی در شهر واشنگتن به دلیل عملکرد "بسیار بی دقت" کلینتون در رابطه با اطلاعات محرمانه و حساس، شدیدترین انتقادها را به وزیر خارجه سابق آمریکا وارد کرد اما گفت محققان و دادستان ها این طور تصمیم گرفتند که "علی رغم رفتار بسیار بی دقتانه کلینتون و تیمش با اطلاعات محرمانه برای تهیه کیفرخواست، شواهد و مدارک کافی در دست نیست."

این تصمیم راه را برای ادامه مسیر انتخاباتی خانم کلینتون به عنوان نامزد دمکرات هموار می کند.

کومی در عین حال گفت: "هرچند شواهدی از قانون شکنی های بالقوه در ارتباط با حفاظت از اطلاعات محرمانه توسط کلینتون و کارمندانش وجود دارد، قضاوت ما بر این است که هیچ دادستان منصفی حاضر به اعلام جرم در این باره نیست."

او گفت در پرونده های مشابه قبلی، "یا سوءرفتار کاملا عمدی و ارادی در مورد اطلاعات بیشتری در کار بوده، و یا شواهد دیگری از قانون شکنی عامدانه در دست بوده است." به گفته کومی در این پرونده "این چیزها را نمی بینیم."

رئیس اف.بی.آی تاکید کرد سیاست در این تصمیم نقشی نداشته و گفت "هیچ نفوذ خارجی" صورت نگرفته است.

او به خبرنگاران گفت وزارت دادگستری و دیگر شاخه های دولت اوباما تا قبل از سه شنبه از تصمیم اف.بی.آی اطلاع نداشتند.

به گفته کومی از ۳۰ هزار ایمیل کاری که از سرور ایمیل شخصی کلینتون در سال ۲۰۱۴ به وزارت خارجه آمریکا ارسال شده، ۱۱۰ ایمیل از ۵۲ رشته ایمیل، از سوی نهادهای ذیربط حاوی اطلاعات محرمانه شناخته شده است.

هشت تا از این رشته ایمیل ها حاوی اطلاعات فوق سری، ۳۶ رشته حاوی اطلاعات سری، و هشت تا حاوی اطلاعات محرمانه بوده اند. کومی در انتقاد از کلینتون گفت شخصی در سمتی چنین حساس "باید می دانست که سیستم غیرمحرمانه جای چنین مکالماتی نیست."

انتقاد رئیس مجلس نمایندگان

پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم اف.بی.آی را در ضدیت با توضیحات جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا توصیف کرده است.

رایان در بیانیه ای گفت "هیچکس نباید بالاتر از قانون قرار گیرد. اما براساس بیانیه خود رئیس اف.بی.آی به نظر می رسد به حاکمیت قانون لطمه خورده است." پل رایان افزود: "صرف نظر کردن از تعقیب قانونی هیلاری کلینتون به خاطر عملکرد غیرمسئولانه وی در نحوه انتقال اطلاعات محرمانه ملی یک سابقه ترسناک را پایه میگذارد."

XS
SM
MD
LG