لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

نگاهی به سرنوشت رابرت لوینسون: از هتل مریم کیش، تا جایزه ۵ میلیون دلاری برای او


ده سال پیش، رابرت لوینسون در هتل مریم جزیره کیش در ایران بود که ناپدید شد، و به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، فشار به دولت پرزیدنت ترامپ برای آزادی او افزایش یافته است.

رابرت لوینسون که بیش از هر آمریکائی دیگری در خارج در اسارت مانده، کارمند بازنشسته پلیس فدرال آمریکا بود و در ابتدا گفته می شد که برای «تحقیق در مورد قاچاق سیگار» به جزیره کیش رفته بود اما بعد فاش شد که او یک ماموریت مخفی تایید نشده داشته است.

مقام های ایرانی همواره در مورد سرنوشت آقای لوینسون اظهار بی اطلاعی کرده اند، اما کریستین لوینسون همسر مامور سابق اف بی آی، چهار هفته پیش در مصاحبه ای گفت، «به نظر او، مقام های ایرانی دقیقاّ می دانند که چه بلائی بر سر رابرت آمده است.»

در حال حاضر دولت آمریکا جایزه ای به مبلغ پنج میلیون دلار برای اطلاعاتی که «مستقیماّ به محل نگهداری، آزادی، و بازگشت رابرت لوینسون» منجر شود، تعیین کرده است.

یک سال پیش، در حاشیه توافق اتمی جامعه بین الملل با تهران، پنج نفر از آمریکائی های زندانی در ایران، از جمله جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست آزاد شدند.

جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا همان زمان گفت، «تهران متعهد شده تا در مورد پیدا کردن رابرت لوینسون نیز از هیچ اقدامی فروگذار نکند.»

اما به جز تعدادی عکس از آقای لوینسون در غل و زنجیر، و ویدئویی که تقریبا چهار سال پس از سفر به جزیره کیش برای خانواده اش پست شده بود، هنوز خبر دیگری در مورد او دریافت نشده است.

رابرت لوینسون، کارمند بازنشسته پلیس فدرال آمریکا در این ویدئو می گوید: «سه سال و نیم است که این جا زندانی شده ام. وضع سلامتی ام خیلی خوب نیست، و دوای بیماری قندم بسرعت تمام می شود. با من خوشرفتاری شده است. از دولت آمریکا می خواهم به خواسته گروهی که من را زندانی کرده اند، پاسخ دهد. لطفاّ به من کمک کنید.»

این ویدئوی کوتاه از طریق پاکستان برای خانواده آقای لوینسون ارسال شده بود، و مقام های ایرانی نیز به همتایان آمریکائی خود گفته بودند، آقای لوینسون در بلوچستان پاکستان فوت کرده و آدرس محل دفن او را هم داده بودند! اما ماموران پاکستانی نه قبری در آن محل یافتند و نه جسدی!

چندی پیش، داوود صلاح الدین محافظ سابق دفتر منافع ایران در شهر واشنگتن گفته بود رابرت لوینسون برای سازمان سیا کار می کرد، و هنگام دیدار با او در جزیره کیش قصد داشت تا او را به عنوان جاسوس و خبر رسان استخدام کند، اما توسط پلیس و ماموران امنیتی بازداشت شد.

آقای صلاح الدین که نام اصلی او دیوید بلفید است، هجده ماه بعد از انقلاب و زمانی که محافظ دفتر منافع ایران در شهر واشنگتن بود، وابسته مطبوعاتی سابق سفارت ایران در آمریکا را به ضرب گلوله به قتل رساند و سپس از طریق سوئیس به ایران فرار کرد.

رابرت لوینسون که در هنگام مفقود شدن پنجاه و نه سال داشت، از اهالی فلوریدا ست و یکی از بیست و هفت نماینده آن ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا نیز می گوید، زمان اقدام مقتضی برای آزاد کردن رابرت فرا رسیده است.

تئودور داچ، از نمایندگان فلوریدا در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «رابرت این کشور را با تمام وجود دوست دارد و حال نوبت این کشور است که دین خود را به او ادا کند. می دانیم که در خلال مذاکرات اتمی با ایران در ژنو جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا در تمام دیدار ها با همتای ایرانی خود / مسئله مفقود الاثر شدن آقای لوینستون را مطرح کرده بود. اما این کافی نیست.»

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در سه سال پیش، تعدادی از تحلیلگران سازمان سیا رابرت لوینسون را در «ماموریتی که رسما تائید نشده بود»، به جزیره کیش فرستادند. آنها از تحقیق در مورد قاچاق سیگار برای پوشش این ماموریت استفاده کردند.

اما دولت جدید درباره لوینسون چه خواهد کرد. دونالد ترامپ چند ماه پس از اعلام نامزدی اش برای ریاست جمهوری آمریکا گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات، به وطن بازگرداندن رابرت لوینسون را در اولویت قرار خواهد داد.

پس از پیروزی آقای ترامپ، کاخ سفید مجدداّ این اولویت را تائید کرد، و خانواده رابرت لوینسون نیز خواستار ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG