لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

ادامه تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا برای رفع تنش میان اسرائیل و لبنان


دیوید ساترفیلد از دیپلمات های ارشد آمریکا (راست) و جبران باسیل وزیر خارجه لبنان - بیروت ۷ فوریه ۲۰۱۸
دیوید ساترفیلد از دیپلمات های ارشد آمریکا (راست) و جبران باسیل وزیر خارجه لبنان - بیروت ۷ فوریه ۲۰۱۸

در بخش دیگری از تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده با هدف رفع تنش اخیر میان اسرائیل و لبنان، یک دیپلمات ارشد آمریکایی با وزیر خارجه لبنان دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوید ساترفیلد سرپرست اداره امور خاور میانه وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیروت با جبران باسیل گفت‌وگو کرد.

وی روز جمعه نیز – پس از آن که رئیس مجلس لبنان پیشنهاد آمریکا برای حل مناقشه دریایی لبنان و اسرائیل را «غیرقابل قبول» خواند – با باسیل دیدار کرده بود.

آقای ساترفیلد روزهای اخیر جهت رفع اختلافات لبنان و اسرائیل بر سر دیوار مرزی و پروژه‌های انرژی در آب‌های مورد مناقشه، بین دو کشور در تردد بوده است.

طرح اسرائیل برای ساخت دیوار مرزی با لبنان، و عملیات حفاری لبنان برای کشف منابع نفت و گاز در آب‌های مورد مناقشه، موارد اختلاف جدید دو کشور است.

بیروت اوایل فوریه از امضای قراردادی برای توسعه دو میدان انرژی در دریا خبر داد، که یکی از آنها در منطقه‌ای واقع شده که اسرائیل ادعای مالکیت بر آن دارد.

تقویت تسلیحاتی حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران در لبنان، دلیل دیگری برای تسدید تنش‌ها بین آن دو کشور بوده که روابط دوستانه با هم ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG