لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

افزایش نگرانی نسبت به احتمال درگیری نظامی گسترده بین حزب الله لبنان و اسرائیل


در تنش های اخیر بین دمشق و تل آویو، سوریه یک جت اسرائیل را سرنگون کرد.
در تنش های اخیر بین دمشق و تل آویو، سوریه یک جت اسرائیل را سرنگون کرد.

ابراز نگرانی شدید آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نسبت به خطر درگیری نظامی بین حزب الله لبنان و اسرائیل، گزارش منابع اوپوزیسیون سوریه و روزنامه های معتبر آلمانی، اظهارات رئیس موساد و هشدارهای نخست وزیر اسرائیل، همه و همه این احتمال را تقویت می کند که اگر اقدام جدی به عمل نیاید، درگیری نظامی در آینده ای نه چندان دور اجتناب ناپذیر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گوترش اوضاع را در حال انفجار توصیف کرد و گفت که یک جرقه کافی است که باعث بروز چنین انفجار بزرگی شود.

روزنامه های آلمان از قول منابع اطلاعاتی نزدیک به محافل نظامی اسرائیل نوشتند که ایران و حزب الله لبنان در نقاطی در سوریه که به خاک اسرائیل نزدیک است، به برپایی مواضع نظامی و تدابیر تهاجمی پرداخته اند.

منابع خبری اوپوزیسیون سوریه نیز پیشتر گزارش مشابهی منتشر ساخته و نوشته بودند که ایران و حزب الله در نزدیکی مرزهای اسرائیل در بلندی های جولان، به برپایی مواضع نظامی پرداخته اند.

اسرائیل بارها تاکید کرده که حضور نظامی جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان در نزدیکی مرزهای خود را تحمل نخواهد کرد.

یوسی کوهن، رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) که در همایش بین المللی امنیت در مونیخ شرکت کرده بود، به نوشته روزنامه های آلمان با شماری از سران سازمان های اطلاعاتی کشورهای بزرگ که آن ها به این کنفرانس آمده بودند دیدار کرد و او نیز سخنان بنیامین نتانیاهو را یادآور شد که اگر خطر برطرف نشود، اسرائیل آماده است حتی به تنهایی از خود دفاع کند.

پژوهشگر اسرائیلی ایلای کَرمُن در یک مقاله تحلیلی نوشت که جنگ بین اسرائیل و ایران ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. از دیدگاه او عللی که موجب این درگیری شود، امری نیست که قابل برطرف کردن باشد. از دیدگاه او، ایران همچنان از نابودی اسرائیل سخن می گوید و حتی به اقدامات عملی در این راستا دست می زند و حزب الله لبنان کمی از جنگ در سوریه فارغ شده، سپاه پاسداران توانسته است در سوریه مستقر گردد و هزاران رزمنده در اختیار داشته باشد.

نیویورک تایمز در گزارش خود توضیح می دهد که چگونه جمهوری اسلامی ایران به بسیج اهالی سوری در نزدیکی مرزهای اسرائیل پرداخته تا آنان را به صورت یک نیروی منسجم کارآموزی دهد و برای جنگ علیه اسرائیل آماده سازد.

آگاهان امور نظامی دراسرائیل می گویند که در واقع جمهوری اسلامی می کوشد سازمانی شبیه حزب الله لبنان، این بار در خاک سوریه و در نزدیکی مرزهای اسرائیل برپا کند که در راستای حفط امنیت اسرائیل غیرقابل قبول خواهد بود.

عِران زینگِر کارشناسان امور خاورمیانه در بخش عبری رادیو اسرائیل گفت: مفهوم این اقدام ایران آن است که حتی اگر سپاه پاسداران ناچار شود از سوریه خارج شود، هنوز ممکن است هزاران رزمنده وجود داشته باشند که ظاهرا سوری و محلی هستند، ولی از دستورات جمهوری اسلامی ایران پیروی می کنند.

این واقعیت که اسرائیل اعلام می کند که ایران در حال احداث کارخانه های موشک های نقطه زن، هم در سوریه و هم در لبنان است، خطر را دو چندان می کند.

نیویورک تایمز از قول یک کارشناس لبنانی نوشت که اگر این بار یک درگیری مسلحانه بین حزب الله لبنان و اسرائیل رخ دهد، خیلی زود ممکن است به یک جنگ تمام عیار مبدل شود. زیرا جمهوری اسلامی ایران و نیروهای وابسته به آن به کمک حزب الله می شتابند و کشورهای دوست اسرائیل نیز پیشنهاد کمک خواهند کرد.

فرماندهان نظامی و شخصیت های سیاسی اسرائیل در روزهای اخیر بارها گفته اند که اگر جنگ تازه ای رخ دهد، «اسرائیل دستکش از دست بیرون خواهد آورد» (تعارف را کنار خواهد گذاشت) و با شدت تمام به تعرض پاسخ خواهد گفت.

به گزارش رویترز، دبیر کل سازمان ملل نیز در سخنان خود ابراز نگرانی شدید کرد که اگر جنگی رخ دهد، ویرانی های بسیاری در لبنان به بار خواهد آورد.

مقامات ارشد آمریکا در هفته های اخیر بارها نسبت به نقش منفی جمهوری اسلامی ایران در منطقه هشدار داده اند. ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در سخنرانی خود در همایش بین المللی امنیت در مونیخ گفت: در هر نقطه خاورمیانه تاثیر منفی ایران احساس می شود.

در این میان، روزنامه های مسکو سخنان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه را بازتاب دادند که در یک کنفرانس پژوهشی در مسکو از سخنان قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که گفته بود «نابودی اسرائیل یک فرمان الهی است که بالاخره عملی خواهد شد»، انتقاد کرد و آن را ناشایسته خواند.

روزنامه اسرائیلی «معاریو» نوشت که این سخنان در واقع می تواند انتقاد غیرمستقیمی از آیت الله علی خامنه ای و کل نظام جمهوری اسلامی ایران باشد که تهدید به نابودی اسرائیل یکی از آرمان های اساسی دینی و ایدئولوژیک و تاکتیکی آن ها را در چارچوب سیاست خارجی ایران تشکیل می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG