لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

ابراز نگرانی دو نماینده ارشد مجلس آمریکا از سیاست‌های واشنگتن در لبنان


عکس آرشیوی از سخنرانی ویدئویی شیخ حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان - دی ماه ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از سخنرانی ویدئویی شیخ حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان - دی ماه ۱۳۹۳

دو عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، از تصمیم وزارت خارجه آمریکا برای قطع کمک‌ مالی به یک سازمان غیردولتی لبنانی که فعالیت‌های آن بر روی مبارزه سیاسی با گروه حزب‌الله متمرکز است، ابراز نگرانی کردند.

جی سالامون در مقاله‌ای که روز دوشنبه در بخش وبلاگ‌های روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شد، نوشت، اد رویس نماینده جمهوریخواه از ایالت کالیفرنیا، و الیوت انگل عضو ارشد دموکرات مجلس نمایندگان، بر این باور هستند که این تصمیم دولت، احتمالا به تقویت حزب‌الله، گروه شیعه مورد حمایت ایران، منجر خواهد شد.

به گفته آنها، ایران و عوامل آن در منطقه هم از نظر سیاسی و هم نظامی از قدرت بالایی در عراق، سوریه، یمن و سرزمین‌های فلسطینی برخوردار بوده و تصمیم اخیر دولت باراک اوباما موجب سرخوردگی دیگر گروه‌ها و سازمان‌های شیعه‌ای خواهد شد که در مقابل ایران و عواملش قرار دارند.

بر اساس این گزارش، آقایان رویس و انگل در یک نامه مشترک به جان کری وزیر خارجه ایالات متحده که به تاریخ یازدهم ژوئن (۲۱ خرداد ماه) نوشته شده است، تاکید کرده‌اند «ما نباید به گونه‌ای عمل کنیم که موجب تضعیف رقبای متعادل‌تر حزب‌الله در لبنان شود.»

به گفته این دو نماینده ارشد کنگره «لبنان اکنون بیش از هر زمانی، نیاز به نهادهای سیاسی دارد که معرف یک ساختار سیاسی میانه‌رو و فراگیر برای آینده لبنان هستند.»

این نامه یک هفته پس از آن منتشر شد که روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده تصمیم گرفته است کمک مالی به طرحی که توسط یک نهاد غیردولتی لبنانی به نام «هیا بنا» اجرا می‌شد را متوقف کند.

تمرکز اصلی این طرح بر روی ارتقای گروه‌های دیگر سیاسی لبنان – که می‌توانند بدیلی برای حزب‌الله باشند – از طریق برگزاری کارگروه و همچنین انتشار مقالات و انجام افکارسنجی است.

وزارت خارجه آمریکا از طریق مؤسسه‌ای که مقر آن در شهر واشنگتن است و در مسیر توسعه دموکراسی در سراسر جهان فعالیت می‌کند، به این طرح کمک مالی ارائه می‌داد.

XS
SM
MD
LG