لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

یک نیروی حزب الله: درگیری با پیکارجویان از جمله سخت ترین پیکارهای این گروه بوده است


یک نیروی حزب الله به خبرگزاری فرانسه گفته است درگیری با پیکارجویان از جمله سخت ترین پیکارهایی است که این گروه تاکنون با آن روبرو بوده است.

نیروهای حزب الله و ارتش سوریه در مناطق کوهستانی قلمون با پیکارجویان اسلامگرا جبهه النصره و داعش در جنگ هستند.

این منطقه حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مربع است و مملو از غار و مناطق صعب العبور است.

پیشتر حسن نصرالله در سخنانی که از تلویزیون پخش می شد گفت نبرد در منطقه کوهستانی ادامه دارد، اما حزب الله طی دو هفته گذشته «شکست های خردکننده ای» به شورشیان وارد آورده است.

او گفت حزب الله و دولت سوریه «گروهای مسلح را از منطقه جنگی بیرون رانده اند، و کنترل ۳۰۰ کیلومتر مربع از منطقه را پس گرفته اند.»

نصرالله همچنین گزارش هایی را که حاکی است حرب الله ده ها نیرو را در جنگ از دست داده تکذیب کرد و گفت فقط ۳۲ نفر کشته شده اند.

منطقه قلمون در مرز سوریه و لبنان قرار دارد، و تا زمان عملیات عمده سربازان دولت سوریه با حمایت رزمندگان حرب الله در سال گدشته، قلمرو نیروهای شورشی بود.

حزب الله، متحد عمده رژیم سوریه، از زمان آغاز قیام علیه دولت بشار اسد در ۲۰۱۱ در سراسر کشور در کنار نیروهای رژیم جنگیده است.

در حالی که بیشتر منطقه پس گرفته شده است، پیکار جویان مخالف و جهادی ها در امتداد مرز بی حفاظ و نامشخص باقی هستند.

حسن نصرالله گفت جنگ برای عقب زدن گروه های مسلح، «تپه به تپه و دره به دره» جریان دارد و در نتیجه روستاهای مرزی لبنان امن تر هستند.

سرنوشت قلمون بویژه برای حزب الله، که از دیر باز از مداخله در سوریه دفاع کرده مهم است.

داعش و جبهه النصره در گذشته به لبنان رخنه کرده بودند و اوت گذشته برای مدت کوتاهی شهر عرسال در مرز لبنان را در کنترل گرفتند.

آنها هنوز ۲۵ سرباز و پلیس را در گروگان دارند، و چهار اسیر را اعدام کرده اند.

فرمانده نظامی حزب الله به خبرگزاری فرانسه گفت «هدف ما حفاظت از لبنان است، و ما شواهدی از تهدید در عرسال و حملات دیگر در مرز دیده ایم.»

XS
SM
MD
LG