لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

پرزیدنت ترامپ در دیدار با نخست وزیر لبنان: حزب‌الله با حمایت ایران تهدیدی علیه خاورمیانه است


سعد حریری در کاخ سفید میهمان پرزیدنت ترامپ بود.
سعد حریری در کاخ سفید میهمان پرزیدنت ترامپ بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، تهدیدی برای لبنان و منطقه خاورمیانه است.

پرزیدنت دونالد ترامپ عصر سه شنبه ۳ مرداد در کاخ سفید میزبان سعد حریری نخست وزیر لبنان بود و بعد از این دیدار در یک کنفرانس خبری مشترک با او شرکت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به حزب الله لبنان گفت: «حزب الله یک تهدید برای کشور، دولت و مردم لبنان و تمام منطقه است.

وی افزود: این گروه توشه نظامی اش را افزایش می دهد که می تواند به درگیری با اسرائیل منتهی شود.

آقای ترامپ تاکید کرد: حزب الله لبنان در حال حاضر با حمایت ایران در سوریه حضور دارد و به جنایت هایی در در آنجا دست می زند.

آمریکا و برخی کشورهای غربی، حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی می داند. جمهوری اسلامی ایران اصلی ترین حامی حزب الله است و آنها را با ارسال سلاح و کمک های مالی مورد حمایت قرار می دهد.

آقای ترامپ با تقدیر از نقش لبنان در نبرد با داعش گفت این کشور در صف اول مبارزه با داعش، القاعده و حزب الله قرار دارد. مردم این کشور با همه عقاید و ادیان، سعی دارند کشور خود را ایمن و کامیاب نگه دارند.

وی با تقدیر از تلاش های لبنان گفت آمریکا و لبنان بیش از ۱۵۰ سال پیوند دارند.

لبنان از ۲۰۱۴ که داعش ظهور کرد سعی کرد جلوی آنها بایستد. ارتش آمریکا مفتخر است که به لبنان برای ادامه این مبارزه کمک کند.

سعد حریری نخست وزیر لبنان نیز در این کنفرانس خبری از آمریکا برای حمایت از این کشور تشکر کرد و گفت لبنان سعی خواهد کرد همچنان میزبان سوری های پناهجو باشد که در حال حاضر بیش از سه میلیون نفر هستند.

انتقاد ترامپ از اوباما

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره آینده اسد گفت، من طرفدار اسد نیستم، و شما دیدید بعد از حمله شیمیایی نیروهای او به مردم سوریه، ما ۵۹ موشک به پایگاه آنها شلیک کردیم.

آقای ترامپ به همین بهانه از دولت اوباما انتقاد کرد و گفت پرزیدنت اوباما زمانی اعلام کرد که خط قرمز ما در سوریه حمله شیمیایی است. اما وقتی اسد اینکار را کرد، آقای اوباما به این خط قرمز توجهی نکرد و همین باعث شد الان شاهد حضور روسیه و ایران در سوریه هستیم. اگر دولت قبلی به این خط قرمز توجه می کرد، الان این کشورها در سوریه نبودند.

در سال ۲۰۱۳ خبرهایی مبنی بر استفاده دولت سوریه از بمب شیمیایی منتشر شد و در آن زمان آمریکا در همکاری با سازمان ملل، زمینه خلع سلاح شیمیایی رژیم اسد را فراهم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG