لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

دیدگاه: جنگ ترامپ علیه داعش: چرا پوتین، اسد و ایران پیروز می شوند


خلاصه یادداشتی از روبن یاسین کساب در نیوزویک

منصفانه نگاه کنیم پرزیدنت ترامپ تنها شش ماه در قدرت بوده است، ولی پیشاپیش روشن شده است که پروژه او برای متحد کردن جهان متمدن علیه تروریسم اسلامی افراطی دشوارتر از آن است که انتظار می رفت.

داعش به شکلی شگفت آور مقاومت سختی در برابر دشمنانش نشان می دهد. این امر در موصل به روشنی دیده شد.

در حال حاضر توافقی هم وجود ندارد که پس از شکست داعش در شرق سوریه چه نیرویی کنترل آن منطقه را در دست خواهد گرفت. اگر روسیه و ایران پیروز شوند- با توجه به این که در این مرحله بسیار بیش از آمریکا به این مهم متعهد هستند- بشار اسد که بی رحمی او راه را برای ظهور داعش هموار کرد سرزمین هایی را که از دست داده است دوباره به دست خواهد آورد.

داعش و اتحاد اسد و ایران هر دو به پاکسازی فرقه ای دست زده اند. داعش به دلایل ایدئولوژیک و تبلیغاتی چنین می کند؛ اسد بیشتر به دلایل سیاسی برای تغییر بافت جمعیتی نقاط استراتژیک.

انقلاب سوریه در مراحل آغازین آن حرکتی منحصرا ضد فرقه ای بود. تظاهر کنندگان فریاد می زدند «فرقه من آزادی است» و «مردم سوریه یکی هستند».

همانطور که ایران قیام مردم در سوریه را توطئه سعودی نشان می دهد، سعودی ها جمعیت ناراضی شان را ابزار دست امپریالیسم ایران توصیف می کنند.

راه حل بلند مدت در برابر افراط گرایی دموکراسی است. اختلافات فرقه ای فقط یکی از موانعی است که دیکتاتورها در برابر دموکراسی قرار می دهند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG