لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

بوکوحرام موضوع گفتگوهای قانونگذاران آمريکا


شهر بنی شيک در غرب ميدوگوری، مرکز ايالت بورنو، پس از حمله شبه نظامیان بوکوحرام
شهر بنی شيک در غرب ميدوگوری، مرکز ايالت بورنو، پس از حمله شبه نظامیان بوکوحرام
در حالی که ساکنان ايالت بورنو، در شمال شرقی نيجريه، بارديگر مورد هجوم و آدم ربایی بوکوحرام قرار گرفته اند، يک کميته مجلس نمايندگان آمریکا برای دريافت آخرين اخبار مربوط به اين گروه شبه نظامی شورشی آماده می شود.

کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمايندگان آمريکا، روز چهارشنبه تشکيل جلسه خواهد داد و اوضاع شمال نيجريه، که فعاليت های شبه نظامیان در آن جا شديدتر از همه بوده است، را مورد بررسی قرار خواهد داد.

کارن باس نماينده کاليفرنيا در کنگره به صدای آمريکا گفت، این پانل همچنين در مورد تلاش های ایالات متحده برای کمک به نیجریه در مبارزه با شبه نظامیان گفتگو خواهد کرد.

خانم باس گفت، «ما برای کمک کردن، اقدامات متفاوتی را به پيش می بريم، در زمينه های اطلاعاتی، نظارت، شناسايی و غیره. اما مساله ای که هست، حساس بودن قضيه است بخصوص وقتی کشوری که شما می خواهيد به آن کمک کنيد چندان تمايلی به مداخله شما نداشته باشد.»

تشکيل جلسه مجلس نمايندگان در پی آدم ربایی مشکوک ديگری توسط بوکو حرام در همان محله ای صورت می گيرد که دوماه پيش همين گروه بيش از ۲۰۰ دختر دانش اموز را ربوده بود.

شاهدان می گویند افراد مسلح سوار بر خودرو به شهرک نشين گارکين فولانی در شمال شرقی وارد شده، و دستکم ۲۰ زن را بزور بداخل خودروها بردند. به گفته شاهدان، این آدم ربایی روز پنج شنبه صورت گرفت.

هماهنگ کننده مرکز اطلاعات ملی، مایک عمری، روز سه شنبه، گفت، مقامات امنیتی هيچگونه گزارش آدم ربایی در منطقه دریافت نکرده اند.

ارتش نيجريه مورد سرزنش فزاينده ای قرار دارد مبنی بر اينکه به اندازه کافی برای جلوگيری از حملات بوکو حرام، که تقصير هزاران مرگ و مير را طی ۵ سال اخير به گردن دارد، تلاش نمی کند.

روز دوشنبه، ارتش گفت، که نيروهای انتظامی جلوی حملات چندی را در روستا های شمال شرقی کشورگرفته اند.

ارتش گفت آخر هفته گذشته سربازان جلوی یورش هايی را به روستاهای ايالت های بورنو و آداماوا گرفتند و در درگيری های پيش آمده بیش از ۵۰ شبه نظامی را از بين برده اند.

حکومت نیجریه، با وجود اعلام حالت فوق العاده در شمال شرقی کشور و استقرار هزاران سرباز در منطقه، برای مقابله با بوکوحرام به سختی تلاش می کند.
XS
SM
MD
LG