لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

پیشنهاد بوکوحرام برای معاوضه دختران نیجریه با زندانیان


ابوبکر شکو، رهبر گروه تندروی بوکوحرام در نيجريه
ابوبکر شکو، رهبر گروه تندروی بوکوحرام در نيجريه
ابوبکر شکو، رهبر گروه اسلامگرای افراطی بوکوحرام در نيجريه، روز دوشنبه در يک ويديوی جديد پيشنهاد مبادله بیش از ۲۰۰ دانش آموز دختر ربوده شده با شبه نظاميانی که در بازداشت دولت هستند را مطرح کرده است.

وی در اين ويديوی ۱۷ دقيقه ای، که نسخه از آن در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفت، ادعا می کند که دختران ربوده شده با گرويدن به دین اسلام، به «وارستگی» رسيده اند. تعدادی از دختران نيز در حالی در این ويديو نشان داده شده اند که در حجاب کامل سخنان وی را تأييد می کنند.

محل نگهداری این دانش آموزان در این ويديو مشخص نشده است، اما فرماندار ايالات بورنو اعلام کرده که محل اسارت دختران را کشف کرده و اطلاعات خود را برای تاييد، در اختيار ارتش نيجريه قرار داده است. وی می گويد، فکر نمی کند بوکوحرام دختران را از مرز خارج کرده و مثلا به چاد يا کامرون برده باشد.

ربودن دختران مدرسه ای در نیجریه، بازتاب های گسترده ای در سطح جهان داشته است. در حال حاضر ایالات متحده آمريکا و برخی از کشور های جهان تیم های کارشناسی برای کمک به دولت نيجريه برای یافتن دختران ربوده شده، به آن کشور اعزام کرده اند.

فرانسوا اولاند، رئيس جمهوری فرانسه نیز از رهبران آفريقايی خواسته است برای بررسی راه های چگونگی مقابله با بوکوحرام، نشستی را آخر همین هفته با حضور نمایندگانی از کشورهای همسايه نيجريه، از جمله، چاد و کامرون برگزار کنند.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل نیز به گودلاک جاناتان، رئيس جمهوری نيجريه، برای يافتن دانش آموزان ربوده شده، پيشنهاد کمک کرده است و بر اساس گزارش های منتشر شده، آقای جاناتان روز دوشنبه اعلام کرده است که يک هيات اسرائيلی در راه نيجريه است.

اعضای گروه تندروی بوکوحرام، در روز ۲۶ فروردين ماه گذشته، بيش از ۳۰۰ دانش آموز دختر را از مدرسه ای در يک منطقه دور افتاده در شمال شرقی نيجريه ربودند. از آن زمان تا کنون بیش از ۵۰ نفر از اين دختران موفق به فرار شده، اما بیش از ۲۰۰ نفر ديگر هنوز در اسارت بوکوحرام هستند.
XS
SM
MD
LG