لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۱

کری: آمریکا هر کاری برای آزادی دختران نیجریه می کند


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده گفت آمریکا برای آزادی ۲۷۶ دختر دانش آموز نیجریه ای به گروگان گرفته شده توسط گروه بوکوحرام «هر کاری که بتواند» انجام می دهد.

جان کری روز پنجشنبه در واشنگتن گفت تیمی از مشاوران نظامی آمریکا برای ارائه کمک های ارتباطاتی، لجستیک و اطلاعاتی وارد نیجریه می شود. علاوه بر آمریکا، چند کشور دیگر نیز به نیجریه وعده کمک داده اند تا دختران دانش آموز را پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس یک گروه از کارشناسان بریتانیایی روز جمعه وارد پایتخت نیجریه شدند و قرار است به دولت آن کشور برای یافتن دختر دانش آموز ربوده شده کمک کنند و انتظار می رود از نزدیک با ماموران آمریکایی کار کنند.

وزارت امور خارجه بریتانیا در بیانیه ای اعلام کرد هدف از این اقدام، نه تنها کمک به حل بحران بوجود آمده، بلکه شکست دادن بوکوحرام است.

معاون نخست وزیر اسپانیا نیز روز جمعه در مادرید گفت دولت او تصمیم گرفته است در صورت تصویب نیجریه یک تیم پلیس ویژه اعزام کند. چین و فرانسه هم قول کمک داده اند.

در این میان، یک مقام نیجریه تایید کرد ستیزه گران اسلامی پلی را که شهر گامبورو را به میدوگوری مرکز ایالت بورنو وصل می کند منفجر کرده اند. گامبورو روز دوشنبه هدف حمله مردان مسلح بوکو حرام قرار گرفت و ده ها نفر کشته شدند.

مقامات امنیتی محلی روز جمعه گفتند ستیزه گران بوکوحرام پل را در حالی که درپی حمله به بازار اصلی گامبورو عقب نشینی می کردند، هدف گرفتند. در میان ویرانه های فروشگاه های سوخته دست کم ۵۰ جسد بیرون کشیده شده است.

انهدام پل همچنین از رسیدن کاروان های نظامی به گامبورو جلوگیری می کند، در حالی که راه را برای فرار شورشیان از طریق یک پل استراتژیک به کامرون باز نگاه می دارد.
XS
SM
MD
LG