لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

ارتش آمریکا: رزمندگان کرد بیشتر مناطق کوبانی را در کنترل دارند


ارتش ایالات متحده می‌گوید پیشمرگه‌های کرد در شهر مرزی کوبانی در سوریه، کنترل بیشتر نواحی شهر را در دست دارند و همچنان در برابر پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» ایستادگی می‌کنند.

این ارزیابی در میان تشدید حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در داخل و اطراف شهر استراتژیک کوبانی در نزدیک مرز ترکیه، و هراس از امکان سقوط آن صورت می‌گیرد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه در گزارشی می‌گوید پیکارجویان گروه دولت اسلامی تاکنون بر بیش از یک سوم کوبانی مسلط شده‌اند.

پس از آن که بیشتر مردم شهر، در جستجوی پناهگاه به ترکیه هجوم آوردند، رزمندگان کرد برای دفاع از شهر جمع شدند و از جامعه بین‌المللی خواستند تا از آنها حمایت کند؛ اما ترکیه می‌گوید نمی‌توان از آن کشور انتظار داشت به تنهایی به عملیات زمینی علیه داعش دست بزند.

مقامات آمریکایی و ناتو قرار است روز پنجشنبه و جمعه با مقامات ترکیه دیدار و در این زمینه گفت و گو کنند.

پیشتر در روز پنجشنبه، وزیر امور خارجه ترکیه در نشست خبری مشترکی با دبیرکل ناتو گفت بحث در باره کمک ترکیه به نبرد علیه پیکارجویان داعش جریان دارد.

دبیر کل ناتو گروه افراطی سنی دولت اسلامی – که تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی در اوایل تیر ماه خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید – را تهدیدی برای سوریه، عراق، ترکیه و کشورهای عضو ناتو خواند و گفت مهم است تمام جامعه بین‌المللی در تلاش برای مقابله با آن گروه متحد شود.

وی همچنین گفت ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع یا حائل در منطقه، فعلا مطرح نیست.

همزان ارتش استرالیا روز پنحشنبه اعلام کرد که هواپیماهای جنگی آن کشور به نخستین حملات هوایی علیه مواضع پیکارجویان داعش در عراق دست زده‌اند.

نخست وزیر استرالیا نیز بر نیاز به کمک به دولت عراق در نبرد با این گروه افراطی تاکید کرد، آن را یک فرقه مرگ که به جهان اعلان جنگ داده است نامید و گفت اعمال این گروه هیچ ارتباطی به مذهب ندارد.

XS
SM
MD
LG