لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

ترکیه: نباید انتظار داشت آنکارا به تنهایی در سوریه عملیات زمینی انجام دهد


تانک های ترکیه، نزدیک مرز سوریه و شهر کوبانی
تانک های ترکیه، نزدیک مرز سوریه و شهر کوبانی

ترکیه می گوید نمی توان از این کشور انتظار داشت به تنهایی علیه پیکارجویان «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه عملیات زمینی انجام دهد.

مولود چاووش‌اغلو، وزیر امورخارجه ترکیه روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، درباره مشارکت ترکیه در کمپینی که علیه پیکارجویان داعش در حال انجام است، سخن گفت.

ترکیه برای مداخله در شهر کوبانی در شمال سوریه، که به عین العرب نیز شهرت دارد، تحت فشار قرار دارد. در این شهر نیروهای کردی تحت حمله شدید پیکارجویان داعش قرار دارند.

کوبانی نزدیک مرز ترکیه قرار دارد و تانک های این کشور نزدیک مرز سوریه صف آرایی کرده اند. پارلمان ترکیه مجوز عملیات نظامی در سوریه و عراق را داده است، اما نیروهای ترکیه اقدامی علیه پیکارجویان انجام نداده اند.

همزمان با شدت گرفتن حملات شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) به شهر کردنشین کوبانی، چندین راهپیمایی و تجمع در اعلام حمایت از مدافعان این شهر در شهرهای مختلف جهان از جمله ترکیه و ایران برپا شد.

استولتنبرگ گفت گروه داعش برای سوریه، عراق، ترکیه و کشورهای ناتو یک تهدید است. او گفت ایجاد یک محدوده پرواز ممنوع، یا محدوده حائل در منطقه فعلا در برنامه نیست.

روزهای پنجشنبه و جمعه دو ژنرال بازنشسته آمریکا، جان آلن و برت مگکورک، با مسوولان ترکیه برای سوق دادن آنها به مشارکت در جنگ با پیکارجویان دیدار و گفتگو می کنند.

روز پنجشنبه حملات هوایی آمریکا به داعش ادامه یافت اما سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن اعلام کرد نیروهای داعش اکنون یک سوم کوبانی را تحت کنترل دارند.

آمریکا می گوید حملات هوایی ایالات متحده به پیکارجویان داعش در سوریه محدودیت دارد. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت در سوریه، عملیات نظامی مشابهی که در عراق انجام می شود، وجود ندارد. در عراق مشاوران نظامی آمریکا نیز به نیروهای دولتی و کردی عراقی کمک می کنند.

XS
SM
MD
LG