لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

کاخ سفید: کمک های ارتش آمریکا برای حفظ کوبانی محدودیت دارد


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید اعلام کرد اقداماتی که ارتش آمریکا می تواند برای کمک به نیروهای کردی در کوبانی کند، محدود است. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت در سوریه، عملیات نظامی مشابهی که در عراق انجام می شود، وجود ندارد.

حملات هوایی تحت رهبری آمریکا به مواضع داعش در عراق به نیروهای مرکزی و کردی در جنگ با پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» (داعش) کمک کرده است.

ارتش آمریکا نیز گفته است احتمال سقوط زودهنگام کوبانی وجود دارد. جان کربی، سخنگوی مطبوعاتی وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت حملات هوایی نیروهای ائتلاف محدودیت های خود را دارد. او گفت حملات هوایی به تنهایی وضعیت را درست نمی کند و باعث حفظ کوبانی نخواهد شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است این کشور برای مبارزه زمینی با داعش نیروی رزمی نمی فرستد و در سوریه، به آموزش و تسلیح نیروهای ضد دولتی میانه رو کمک می کند. در عراق، مشاوران نظامی آمریکا به نیروهای دولتی و کردی کمک می کنند.

پیکارجویان داعش در سوریه چندین هفته است که تلاش می کنند شهر کوبانی را که به عین العرب نیز شهرت دارد، تصرف کنند. آنها پرچم سیاه رنگ خود را در قسمتی از کوبانی بر افراشته اند اما آمریکا می گوید نیروهای کردی همچنان بخش عمده شهر را کنترل می کنند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از رئیس سازمان «نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه» مستقر در لندن گزارش داد پیکارجویان داعش بیش از یک سوم شهر کوبانی را تصرف کرده اند.

کوبانی نزدیک مرز ترکیه است و تانک های ترکیه در مرز این کشور با سوریه صف آرایی کرده اند. عدم مداخله ترکیه برای کمک به نیروهای کردی در کوبانی باعث بروز اعتراضات در شهرهای مختلف کشورهای دنیا از جمله ترکیه و ایران شده است.

XS
SM
MD
LG