لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

وزیر دفاع آمریکا به منظور رایزنی با متحدان به بلژیک، لهستان، و لیتوانی می‌رود


جان کربی سخنگوی پنتاگون، عکس از آرشیو
جان کربی سخنگوی پنتاگون، عکس از آرشیو

پنتاگون اعلام کرد لویدآستین وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه راهی سفر می‌شود و به بلژیک لهستان و لیتوانی می‌رود. وزارت دفاع آمریکا در مورد پیام رئیس جمهوری اوکراین در فیسبوک واکنشی نداشت و گفت از آن اطلاعی ندارد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه ۲۵ بهمن در یک کنفرانس خبری ضمن اشاره به برنامه سفر وزیر دفاع ایالات متحده گفت لوید آستین در جریان این سفر با متحدان ناتو رایزنی‌ می‌کند.

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد اعلام ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در فیسبوک مبنی بر این که روسیه روز ۲۷ بهمن حمله خواهد کرد، گفت در این مورد چیزی نشنیده و واکنشی به آن ندارد.

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده در مورد تغییر در وضعیت حضور نظامی نیروهای روسیه در مرز اوکراین و بلاروس گفت که ولادیمیر پوتین در ۲۴ تا ۴۸ ساعت گذشته نیروهای نظامی را افزایش داده و میزان آمادگی را، هم در منطقه و هم در دریای سیاه، بالا برده است.

آقای کربی بدون ذکر جزئیات بیشتر تاکید کرد که روسیه همه چیز را برای یک حمله نظامی «آماده کرده» و «در اختیار دارد.»

جان کربی با اشاره به این که «ما نمی‌خواهیم نتیجه این باشد» گفت سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته است که هنوز اکسیژن برای دیپلماسی وجود دارد و «ما از آن استقبال می‌کنیم و می‌گوییم باید و حتما راه دیپلماتیکی وجود دارد.»

سخنگوی پنتاگون با اشاره به این که «هنوز باور نداریم که پوتین تصمیم نهایی را گرفته باشد» تاکید کرد که «ممکن است بدون هشدار یا با هشداری بسیار کوتاه، وارد شود.»

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی نسبت به پیامدهای بسیار شدید حمله احتمالی روسیه به اوکراین هشدار داده و گفته‌اند که برای اعمال شدیدترین تحریم‌های اقتصادی بر مسکو آماده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه در یک تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود ضمن تاکید بر تعهد آمریکا و شرکایش نسبت به حاکمیت، تمامیت ارضی، و ثبات اقتصادی و مالی اوکراین، هشدار داد که تجاوزگری بیشتر روسیه علیه اوکراین با «پاسخی سریع، هماهنگ، و نیرومند» مواجه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG