لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

جو بایدن در گفت‌و‌گو با زلنسکی بر تعهد آمریکا به تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد 


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

با ادامه نگرانی‌ها در مورد حمله قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید روز یکشنبه ۲۴ بهمن با انتشار اطلاعیه‌ای گفت که در این گفت‌و‌گو آقای بایدن بار دیگر بر تعهد آمریکا به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.

به گفته کاخ سفید، جو بایدن در این تماس روشن کرد که آمریکا، همراه با متحدان و شرکای خود، به هر گونه تجاوز بیشتر روسیه به اوکراین، به سرعت و قاطعانه پاسخ خواهد داد.

این اطلاعیه می‌گوید که دو رهبر همچنین بر اهمیت پیگری دیپلماسی برای حل بحران و اقدامات بازدارنده در واکنش به تقویت حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، توافق کردند.

روز یکشنبه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در گفت‌و‌گو با شبکه سی‌ان‌ان نسبت به این که حمله بزرگ نظامی روسیه به اوکراین ممکن است هر لحظه صورت بگیرد، هشدار داد.

او گفت واشنگتن مدتی است که می‌گوید «در بازه‌ای قرار داریم که یورش عمده نظامی ممکن است آغاز شود.»

روسیه برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین را تکذیب کرده است اما بیش از ۱۰۰هزار نیرو و تجهیزات نظامی نظیر سامانه‌های موشکی را به نزدیکی مرز اوکراین منتقل کرده است.

جو بایدن روز شنبه ٢٣ بهمن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، «به‌مدت یک ساعت» تلفنی گفت‌وگو کرد و به او در مورد حمله دوباره مسکو به اوکراین هشدار داد.

XS
SM
MD
LG