لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

داعش و کره شمالی، محور عمده سفر جان کری به بحرین و ژاپن


جان کری ابتدا به بحرین و سپس به ژاپن سفر می کند.
جان کری ابتدا به بحرین و سپس به ژاپن سفر می کند.

موضوع مبارزه با داعش و همچنین آزمایش های موشکی کره شمالی، دو محور اصلی سفر جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به دو کشور بحرین و ژاپن است.

آقای کری ابتدا به منامه بحرین سفر خواهد کرد. پیش از سفر به بحرین، وزیر خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگاران، به نقش مثبت روسیه در سوریه و در توافق با ایران اشاره کرد.

کری گفت: "اگر روسیه نقش مثبت ایفا نکرده بودند، توافق با ایران حاصل نمی شد. اگر نقش سازنده نداشتند، تسلیحات اتمی را از سوریه خارج نمی کردیم، آتش بس نمی شد یا همه به میز مذاکرات در ژنو نمی آمدند."

در حالی وزیر خارجه آمریکا از نقش روسیه تقدیر می کند که در سه ماه اخیر، نیروهای روسیه نقش پررنگ تری در مبارزه با داعش در عراق و سوریه داشته اند.

به تازگی نیروهای بین المللی در سوریه و عراق، موجب عقب نشینی نیروهای داعش شده اند. با این حال، گروه داعش هم سعی کرده در روزهای اخیر، چند رشته حمله انتحاری بخصوص در عراق تدارک ببیند.

وزیر خارجه آمریکا می گوید او به چالشها و موانع پیش رو واقف است.

آقای کری سه شنبه شب به خبرنگاران گفت، "هنوز موانع بزرگی پیش روی ما هستند و همانگونه که در بروکسل، پاریس و آنکارا و دیگر جاها دیدیم، آن گروه کماکان یک تهدید است."

تحلیلگران، مشکلات سیاسی عراق را از مانعی جدی در راه شکست داعش در عراق می دانند.

"جسیکا آشوه"، تحلیلگر اندیشکده شورای آتلانتیک معتقد است: "مساله مهمی که باید در نبرد علیه داعش در عراق بخاطر داشته باشیم این است که که بعد جنگی فقط قسمتی از آن است. مساله بلند مدت که باید به آن رسیدگی شود، چالشهای سیاسی است که هنوز عراق با آن مواجه است."

قرار است جان کری در بحرین با همتایان خود از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) و سپس با وزرای خارجه کشورهای گروه موسوم به جی -۷ در ژاپن ملاقات کند. در این دیدارها نحوه مبارزه با داعش ، محور بحث ها است.

از سوی دیگر قرار است وزیر خارجه آمریکا به ژاپن سفر کند که در این سفر، موضوع آزمایش های تحریک آمیز کره شمالی مورد بحث خواهد بود.

به گفته تحلیلگران، آزمایشهای تحریک آمیز اتمی و موشکی کره شمالی هم احتمالاً در نشست کری با جی -۷ در ژاپن مطرح می شود.

ریچارد بوش، تحلیلگر موسسه بروکینگز درباره آزمایش های جنجالی کره شمالی گفت: "فکر می کنم کره شمالی قصد دارد توانائیهای خطرناک خود را بهبود بخشد و ما باید با چاره ای بیاندیشیم.

قرار است همزمان با حضور آقای کری در ژاپن، وزرای خارجه هفت کشور بزرگ صنعتی ، از پارک یادبود صلح که به یاد قربانیان بمباران اتمی هیروشیما در سال ۱۹۴۵ ساخته شده، دیدار کنند.

XS
SM
MD
LG