لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

دولت سوریه با آتش بس توافق شده میان آمریکا و روسیه موافقت کرد


کمتر از یک روز پس از توافق آمریکا و روسیه برای برقراری آتش بس در سوریه، دولت بشار اسد هم با این آتش بس موافقت کرد.

دولت سوریه روز سه‌شنبه ۲۳ فوریه، چهارم اسفند، طی بیانیه‌ای اعلام کرد پیشنهاد آتش بس آمریکا و روسیه را پذیرفته است.

دولت ترکیه هم که از مخالفان سرسخت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است، از دستیابی به این توافق استقبال و ابراز امیدواری کرده که این تصمیم اجرایی شود.

بر اساس تصمیم مشترک آمریکا و روسیه و گفت و گوی تلفنی باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، که روز دوشنبه اعلام شد، گروه‌های داعش و جبهه النصره جزو این آتش بس محسوب نمی‌شوند.

دیگر مخالفان دولت سوریه تا روز جمعه هفتم اسفند فرصت دارند تا موافقت خود را با آتش بس اعلام کنند، هر چند از همین حالا اخباری مبنی بر موافقت این گروهها منتشر شده است.

پیش از این، بشار اسد روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای، تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی را سیزدهم آوریل آینده (۲۵ فروردین ۱۳۹۵) اعلام کرد. آخرین انتخابات پارلمانی در سوریه در سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار شده بود و طبق قانون باید هر چهار سال یک بار برگزار شود.

با این حال، مارک تونر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره توافق آتش به دست آمده گفت که اجرا آن امری بسیار دشوار خواهد بود، زیرا نیروی زمینی خاصی در آن کشور وجود ندارد که بتواند پایبندی گروهها را به این دستاورد ملزم کند.

او گفت: "وضعیت پر چالشی است. اما به نظرم تا شنبه و در صورتی که بتوانیم این آتش بس را با میکانیسم خاص آن اجرا کنیم که احتمالا اجرای آن به سادگی صورت نخواهد گرفت؛ از آنجا به بعد اگر هر نوع تخلفی روی بدهد ما می توانیم مسوول آن را مشخص کنیم."

پیش از این نیز بارها درخواست آتش بس از سوی سازمان ملل و برخی از طرفین درگیر اعلام شده بود اما هر بار نقض شده و دوام نیاورده بود.

XS
SM
MD
LG