لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

پرسش و پاسخ جان کری در کمیته روابط خارجی سنا درباره طرح آتش بس سوریه


وزیر خارجه ایالات متحده روز سه شنبه با حضور در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره موضوعاتی چون طرح آتش بس سوریه و همچنین بودجه این وزارتخانه توضیح داد.

در این جلسه، ابتدا باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا، از جان کری درباره نقش روسیه در بحران سوریه و همچنین رابطه واشنگتن و مسکو پرسید.

آقای کورکر با انتقاد از نقش روسیه در اروپا گفت هیچ زمانی اروپا تا این حد در خطر فروپاشی نبود. وی افزود روسیه در سوریه به بهانه مبارزه با داعش، دوستان ما را می کشد.

جان کری در پاسخ به رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت که روابط ایالات متحده با روسیه "پیچیده" است و افزود، واشنگتن با مسکو در مورد مسایلی، مانند اوکراین، اختلافات اساسی دارد.

آقای کری با یادآوری مذاکرات هسته ای ایران گفت، روسیه به رغم اختلاف با ما، در مذاکرات هسته ای با ایران، با ما همکاری نزدیکی داشت. همچنین روسیه در خلع سلاح شیمیایی سوریه با آمریکا همراهی کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به پول های آزاد شده ایران پس از اجرای توافق جامع هسته ای اشاره کرد و گفت، پول نقدی که ایران بعد از اجرای توافق به دست آورده، زیر ۵۰ میلیارد دلار است.

وزیر خارجه آمریکا گفت، هرچند ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شده است، اما به دلیل بدهی های قبلی، تنها نیمی از آن به ایران می رسد.

آقای کری در حالی در نشست کمیته روابط خارجی سنا حضور یافت که، آمریکا و روسیه روز دوشنبه از توافق تمامی طرف‌های درگیری‌ در سوریه بر سر اجرای توافق ترک مخاصمه از شنبه آینده خبر دادند.

جان کری گفت توافق ترک مخاصمه در سوریه که بین واشنگتن و مسکو صورت گرفت، تلاش در مسیر دستیابی به راه حل سیاسی برای پایان جنگ در سوریه است که بدون آن حفظ یکپارچگی آن کشور غیرممکن خواهد.

او در واکنش به منتقدان این توافق در کنگره آمریکا که نسبت به تعهد روسیه در رعایت آن شک دارند گفت تضمینی برای آن وجود ندارد اما، آمریکا گزینه های دیگری را در نظر دارد: "بحث مهمی در باره طرح جایگزین برای این آتش بس در صورت به نتیجه نرسیدن آن، در جریان است."

آقای کری گفت واشنگتن معتقد است و به روسیه و ایران دیگر تاکید کرده است که با وجود بشار اسد در قدرت، جنگ در سوریه پایان نمی گیرد: "تا زمانی که اسد در قدرت است، نمی توانید به جنگ پایان دهید. مردم سوریه نمی پذیرند که چنین شخصی که مردم کشورش را بمباران شیمیایی کرد، بسیاری از آن ها را مجبور به پناهندگی کرد، شکنجه کرد، گرسنگی داد، بمب های بشکه ای علیه آن ها استفاده کرد" بتواند، کشور را متحد کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به پرسش های نمایندگان حاضر در نشست درباره درخواست بودجه وزارتخانه متبوعش برای سال ۲۰۱۷ میلادی پاسخ داد. بودجه درخواستی وزارت خارجه بیش از ۵۰ میلیارد دلار است.

حدود ۱۵ میلیارد دلار از این بودجه برای عملیات احتمالی خارجی درخواست شده است، از جمله حمایت از برنامه‌ها و اهرم های مبارزه با افراطگرایی، مبارزه با شبکه‌های تروریستی، تقویت متحدان آمریکا و مقابله با بحران های در حال ظهور و کمک های انسانی به کسانی که به دلیل بحران های منطقه‌ای نیاز به یاری دارند.

XS
SM
MD
LG