لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

جان کری در چهارمین سال بازداشت امیر حکمتی خواستار آزادی او شد


تصویر امیر میرزایی حکمکتی که مدتی پس از دستگیری در تلویزیون دولتی ایران پخش شد.
تصویر امیر میرزایی حکمکتی که مدتی پس از دستگیری در تلویزیون دولتی ایران پخش شد.

به مناسبت چهارمین سال بازداشت امیر میرزایی حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار در ایران، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از دولت ایران خواست او را بر اساس زمینه‌های بشر دوستانه آزاد کند.

جان کری در این بیانیه که جمعه شب منتشر شد، گفت "این اتفاقی است که هیچ خانواده‌ای نمی‌خواهد با آن روبرو شود. خانواده حکمتی در برابر این بی‌عدالتی استقامتی الهام بخش نشان داده، و امیر نیز آنگونه که زیبنده یک تفنگدار سابق است، شجاعت زیادی در مقابل این بازداشت ناعادلانه نشان داده است."

امیر حکمتی تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا، در آیالت آریزونا به دنیا آمد و در ۲۹ اوت ۲۰۱۱ میلادی (۷ شهریور ۱۳۹۰) هنگامی که برای دیدار بستگانش به ایران رفته بود، به اتهامات نادرست جاسوسی بازداشت شد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه یادآور شد که باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده اخیرا در جمعه گروهی از کهنه سربازان آمریکا گفت از هیچ تلاشی برای بازگرداندن آقای حکمتی فروگذار نخواهد کرد.

پرزیدنت اوباما درباره تمام آمریکایی‌هایی که بطور ناعادلانه در ایران بازداشت شده‌اند سخن گفت، و تاکید کرد جیسون رضائیان روزنامه نگار، سعید عابدینی کشیش، امیر حکمتی گروهبان پیشین سپاه تفنگداران دریایی ارتش آمریکا، همگی باید آزاد شوند، و همچنین لازم است که ایران به یافتن رابرت لوینستون کمک کند.

جان کری نیز در ادامه بیانیه، از دولت ایران خواست آقایان عابدینی، رضائیان و حکمتی را آزاد کند و با آمریکا در یافتن آقای لوینستون کارمند پیشین اف.بی.آی که از بهار سال ۲۰۰۷ تاکنون در جزیر کیش ناپدید شده است همکاری کند، تا آن که همه آنها بتوانند نزد خانواده‌های خود باز گردند.

امیر میرزایی حکمتی به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده، جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست بیش از یک سال است به اتهام جاسوسی در ایران در بازداشت بسر می‌برد، و کشیش سعید عابدینی با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه‌های انجیل خوانی به ۸ سال زندان محکوم شده است.

پس از اعلام توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و جامعه جهانی در وین پایتخت اتریش، درخواست‌ها از ایران برای آزادی این سه آمریکایی ایرانی‌تبار افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG