لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۶

خواهر امیرحکمتی: می خواهیم در وین صدایمان به گوش مقام ها برسد


خانواده امیر حکمتی به محل مذاکرات هسته ای سفر کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

سارا حکمتی، خواهر امير حکمتی، تفنگدار سابق نيروی دريايی آمريکا که از چهار سال پيش به اتهام جاسوسی برای آمريکا در جمهوری اسلامی ايران زندانی شده است، برای پيگيری آزادی او در وين، محل برگزاری مذاکرات اتمی ايران به سر می برد.

خانم حکمتی صبح روز یکشنبه با نيلوفر پور ابراهيم، خبرنگار صدای آمريکا در وين گفت و گو کرد. سارا حکمتی دليل سفر به وين را رساندن صدای خود در اين فرصت تاريخی به گوش مقام های مذاکره کننده ذکر کرده است.

سارا حکمتی گفت «می خواهیم که از حضور ما آگاه شوند. این یک فرصت تاریخی است و ایران و آمریکا طی بیش از ۳۰ سال گذشته این قدر کوشش نکرده بودند که پشت یک میز بنشینند و چنین ارتباطی داشته باشند.»

او گفت: «می دانم که اين رويدها مختص به مذاکرات اتمی است، اما از آنجا که وزارت خارجه آمريکا هميشه گفته در حاشيه مذاکرات در مورد امير با مقام های ايرانی گفت و گو می کند، اميدوار هستيم با حضورمان در وين نشان بدهيم که خانواده به تلاشش ادامه می دهد. می خواهيم از اين فرصت به عنوان اهرمی استفاده کنيم تا آمريکا در مورد امير با ايران گفت و گو کند و با کمک متحدانش... مقام های اروپايی از ايران بخواهند که امير به خانه برگردد.»

سارا حکمتی می گويد تا کنون از هر ابزاری، از نامه نگاری با مقام های ايرانی و سازمان ملل متحد گرفته تا مراجعه به فرستادگان ايران در آمريکا برای آزادی امير حکمتی استفاده کرده است، اما خانواده او تاکنون پاسخی از سوی مقام های ايرانی دريافت نکرده اند.

او به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که تاکنون از مقام های ایرانی پاسخی به درخواست هایشان دریافت نکرده اند در حالی که مقام های آمریکایی با آنها در تماس بوده و آنها را در جریان تلاشهایشان قرار داده اند.

سارا حکمتی گفت: «می دانيم که وکيل مان هم در ايران برای ما خيلی زحمت کشيده، وزارت امور خارجه ايران هم با دفتر رياست جمهوری، آقای روحانی تماس گرفته و به رهبر جمهوری اسلامی نامه فرستاده... متأسفانه ما تا به حال هیچ گونه پاسخی از طرف دولت ايران دريافت نکرده ايم. در واقع اين مسئله خيلی ما را ناراحت می کند، چون وزارت خارجه آمريکا هميشه در تماس با ما است و ما را در جريان امور می گذارد...به ما می گویند که تا به حال چه درخواست هايی انجام داده است، با چه کسانی تماس گرفته و صحبت کرده اند. اما هر وقت خواستيم با مقام های ايرانی تماس بگيريم... نه نامه ای دريافت کرده ايم و نه به ما تلفنی شده، يا به نحوی به ما اطمينان بدهند که نگرانی ما رو درک می کنند.»

خواهر امیر حکمتی گفت: «مقامات ایران می دانند که پدر ما مريض است، خب... اين ها در حال حاضر خيلی برای ما مهمه... می خواهيم بدانيم که صدایمان شنيده می شود. آمدن ما به اينجا نشان می دهد که ما نااميد نمی شويم و دست از پيگيری بر نمی داريم.»

امير حکمتی، ۳۱ ساله و تفنگدار سابق نيروی دريايی آمريکا در سال ۲۰۱۱، هنگام ديدار از مادر بزرگ خود در ايران به اتهام جاسوسی بازداشت شد. وی که ابتدا به مرگ محکوم شده بود، سپس محکوميتش به رأی ديوان عالی کشور سال گذشته مشمول تجديد نظر قرار گرفت. با اين حال تکليف او همچنان نا مشخص است.

سارا حکمتی گفت در ایران خانواده دارد و امیدوار است که دیپلماسی برای ایران و آمریکا به نتیجه برسد اما منصفانه نیست که وضعیت و سرنوشت برادرش به این مذاکرات پیوند خورده باشد.

او همچنین نسبت به وضعیت سلامتی برادرش که به گفته او به طور مرتب دچار عفونت ریوی می شود، ابراز نگرانی شدید کرد.

خانواده امیرحکمتی امیدوار است که در جریان مذاکرات اتمی قدرت های جهانی با ایران، موضوع او نیز مطرح شود.

XS
SM
MD
LG