لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

جان کری در سفر به بحرین: ایران در صلح منطقه مشارکت کند


جان کری، در دیدار روز پنجشنبه با وزیر خارجه بحرین در منامه.
جان کری، در دیدار روز پنجشنبه با وزیر خارجه بحرین در منامه.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سفر به بحرین از این کشور خواست به حقوق بشر توجه کند و همزمان از ایران خواست به پایان دادن به درگیری ها در خاورمیانه کمک کند.

آقای کری روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری با حضور وزیرخارجه بحرین در منامه گفت رعایت حقوق بشر و ایجاد یک نظام فراگیر سیاسی در بحرین حیاتی است.

او گفت اینجا هم مثل همه کشورهای دیگر، ما (آمریکا) معتقدیم که احترام به حقوق بشر و ایجاد یک نظام سیاسی فراگیر، برای آنکه شهروندان بتوانند به توانایی های کامل بالقوه خود برسند، امری اساسی است.

بحرین که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می دهند، یک نظام پادشاهی سنی دارد که با عربستان سعودی متحد است.

گروه های حقوق بشری بحرین را متهم می کنند که اصلاحات اساسی که به جمعیت شیعه سهم بیشتری در حکومت بدهد، انجام نداده است و نیروهای امنیتی اش نیز از شکنجه علیه مخالفان استفاده می کنند و رهبران سیاسی را دستگیر و از فعالان سلب تابعیت می کنند؛ مواردی که حاکمان بحرین آنها را تکذیب می کنند.

شیخ خالد بن احمد الخلیفه، وزیر خارجه بحرین گفت کشورش در نظر دارد زینب الخواجه فعال بحرینی را که اواخر سال گذشته به همراه کودک یک ساله اش بازداشت شد، آزاد کند.

او به خاطر پاره کردن تصویر پادشاه بحرین، به زندان متهم شده است. وزیر خارجه بحرین گفت: "این یک مسئله انسانی است و زینب الخواجه تا زمان بررسی پرونده اش در دادگاه، آزاد خواهد بود."

سوال درباره تسلیحات آمریکایی

به گزارش رویترز، خبرنگاران از جان کری همچنین درباره گزارش های مربوط به سازمان دیده بان حقوق بشر، مستقر در آمریکا، سوال کردند که گفته است ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از تسلیحات ساخت آمریکا در حمله به بازاری که ماه گذشته میلادی ۹۷ را کشت، استفاده کرده است.

او در پاسخ گفت اطلاعات و مدارکی درباره اینکه از چه تسلیحاتی ممکن است استفاده شده باشد یا استفاده نشده باشد، ندارد. جان کری گفت: "ترجیح ما این است که همه تیراندازی ها متوقف شود."

ایران در صلح مشارکت کند

جان کری همچنین گفت این اقدام "سازنده نیست" که ایران به مناطقی که آمریکا سعی دارد در آن مناطق درگیری ها را محدود کند، سلاح بفرستد.

به نظر می رسد اشاره آقای کری، به مشخصا به یمن باشد که در آنجا عربستان برای پشتیبانی از دولت تحت حمایت ریاض، همراه با متحدان خود به حوثی ها حمله می کند.

نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه گفت کشتی های این نیرو در دریای عرب یک محموله سلاح را که از ایران، احتمالا راهی یمن بود، متوقف کردند. حوثی ها بخش های عمده ای از یمن از جمله صنعا، پایتخت را در دست دارند.

جان کری همچنین از ایران خواست کمک کند که جنگ در یمن و سوریه پایان یابد. ایران و رقبایش در منطقه از نیروهای مخالف هم در سوریه و یمن حمایت می کنند.

آقای کری خطاب به ایران گفت: "به ما کمک کنید که جنگ در یمن پایان یابد، به ما کمک کنید جنگ در سوریه پایان یابد، آنها را تشدید نکنید."

او همچنین گفت تهران باید اثبات کند که می خواهد عضو سازنده ای در جامعه بین الملی باشد و در ایجاد صلح و ثبات مشارکت کند. وزیر خارجه بحرین هم در کنفرانس خبری گفت: "بله، ما می خواهیم ایران سیاست خارجی اش را تغییر دهد."

آقای کری در سفری یک هفته ای به سر می برد و بحرین اولین مقصد سفر او است، و آخرین مقصد سفر وی ژاپن است.

جان کری در بحرین با همتایان خود در شورای همکاری خلیج فارس دیدار می کند و همچنین درباره سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که قرار است دو هفته دیگر برای شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس به ریاص برود، صحبت کند.

XS
SM
MD
LG