لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

سفر سرزده جان کری به بغداد؛ سفری برای حمایت از نخست وزیر عراق


در حالی آقای کری به عراق رفته که این سفر در برنامه او نبود.
در حالی آقای کری به عراق رفته که این سفر در برنامه او نبود.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه، ۲۰ فروردین در سفری غیر منتظره وارد بغداد پایتخت عراق شد. رویترز این سفر را تلاش جان کری برای نشان دادن حمایت آمریکا از نخست وزیر عراق دانسته که این روزها با بحران سیاسی و مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند.

در حالی که عراق صف مقدم مبارزه با داعش است، اختلافات سیاسی در این کشور افزایش یافته است.

هفته پیش حیدرالعبادی نتوانست با منتقدان سیاسی خود که خواستار تشکیل کابینه جدید هستند، به توافق برسد.

مقتدی صدر روحانی شیعه و حامیان او، خواستار تشکیل کابینه ای جدید در راستای مبارزه با فساد هستند. از سوی دیگر، عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق می گوید حامی دولت العبادی است. او گفته برای کمک به دولت جهت عبور از بحران تلاش خواهد کرد.

مقام های آمریکا نگران هستند ناآرامی های سیاسی عراق بر تلاش این کشور برای مبارزه با دولت اسلامی موسوم به داعش تاثیر بگذارد. پیش از این در سال ۲۰۱۴ اختلافات سیاسی شیعه و سنی و همچنین ضعف دولت نوری المالکی موجب شد شهر موصل بدون مقاومت جدی، در اختیار داعش قرار بگیرد.

جان کری در بدو ورود به عراق در دیدار با ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه این کشور گفت "بدیهی است که یک زمان خیلی بحرانی را در عراق سپری می کنیم."

آقای کری با حیدر العبادی هم دیدار کرد. یک خبرنگار با صدای بلند از جان کری پرسید که آیا آمریکا قصدی برای ارسال نیروی نظامی به عراق دارد یا نه که وی پاسخی نداد.

روز پنجشنبه، وارن سخنگوی نیروهای مشترک عملیات علیه داعش در عراق و سوریه گفته بود آمریکا تنها در صورتی که از سوی عراق درخواست شود به بازگشایی پایگاه نظامی در آن کشور اقدام می کند.

XS
SM
MD
LG