لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۵

کری طرف های متخاصم سودان جنوبی را به مذاکرات صلح فراخواند


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر جناح های متخاصم سودان جنوبی را به تلاش برای صلح فراخوانده است.

کری روز شنبه در جریان یک سخنرانی درباره سیاست های آمریکا در آفریقا در آدیس آبابا ،از سالوا کییر رئیس جمهوری سودان جنوبی، و ریک ماشار رهبر شورشیان خواست در مذاکرات مستقیم، که می تواند به ماه ها خشونت مرگبار پایان دهد، شرکت کنند.

او یاد آور شد اگر دو طرف گام هایی برای پایان بخشیدن به خشونت برندارند، خطر فرورفتن کشور در استیصال و حتی قحطی بیشتر خواهد شد.

کری ، روز جمعه در سودان جنوبی با سالوا کییر ملاقات کرد و بعدا با ماشار تلفنی گفت و گو کرد با این هدف که آنها را به حضور در مذاکرات صلح در اتیوپی ترغیب کند. مقامات آمریکایی گفتند ماشار تعهدی بر عهده نگرفت اما در عین حال گفت مذاکرات را رد نمی کند.

کری در سخنرانی خود همچنین به وضعیت حدود ۲۷۶ دختر نیجریه ای اشاره کرد که ماه گذشته از دبیرستان محل تحصیلشان ربوده شده و همچنان مفقود هستند. او این اقدام را جنایت نامید و گفت آمریکا هر کاری را که امکان داشته باشد برای کمک به دولت نیجریه در بازگرداندن دانش آموزان به خانه هایشان انجام خواهد داد.

اتیوپی آخرین مرحله سفر وزیر امور خارجه آمریکا به چند کشور آفریقایی است که بیشتر بر مسائل امنیتی و حقوق بشر متمرکز بوده است.

کری در آدیس آبابا همچنین با حسن شیخ محمود رئیس جمهوری سومالی ملاقات کرد و با او در باره کوشش های کشورش برای نبرد با گروه الشباب به تبادل نظر پرداخت.
XS
SM
MD
LG