لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

جان کری: آمریکا به حل مناقشات آفریقا پایبند است


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا وارد جمهوری دمکراتیک کنگو شده است و قرار است با ژوزف کبیلا رئیس جمهوری ملاقات کند.

پیش بینی می شود که آنها در باره دستاوردهای امنیتی علیه گروه های شورشی در شرق کنگو بحث کنند.

پیشتر در روز شنبه، کری اعلام کرد دولت اوباما به کمک به رهبران افریقا در حل مناقشاتی که رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی در منطقه را تهدید می کند، متعهد است.

او به تشریح سیاست های آمریکا در آفریقا پرداخت و گفت تهدید خشونت یا جنگ تمام عیار، از رشد و توسعه جلوگیری می کند. اما یادآور شد آفریقائیان امروز فرصت دارند «کمان تاریخ را بسوی اصلاحات، نه تلافی جوئی، به طرف صلح و کامیابی، نه انتقام و پرخاش، خم کنند.»

کری گفت دولت اوباما به پشتیبانی از نبرد با الشباب در سومالی، دنبال کردن گروه ارتش مقاومت الله، و تقویت توانایی های نیجریه در پیکار با ترور و خشونت بوکو حرام ادامه خواهد داد.

کری که در جمع دیپلمات های آفریقایی در باغی در حومه آدیس آبابا سخن می گفت، اظهار داشت واشنگتن همچنان از نیروهای فرانسه و آفریقای جنوبی در جمهوری آفریقای مرکزی و نیز کوشش های منطقه ای برای یافتن و از بین بردن ریشه های مناقشه حمایت خواهد کرد.

کری گفت آمریکا با رهبران آفریقا برای برخورد با فساد و معاملات مالی غیرقانونی از نزدیک کار می کند، زیرا شفافیت و پاسخگوئی سرمایه گذاری های بیشتری را جلب می کند و فضای بهتری برای رقابت در بازار فراهم می آورد.

کری اظهار داشت دولت اوباما با یک میلیارد دلار اعتبارات بخش خصوصی برای اجرای برنامه تامین انرژی پاک در آفریقا، به نبرد با آثار پدیده تغییر آب و هوا کمک می کند.

او گفت تغییر آب و هوا چالشی جهانی است و اگر با همکاری جهانی برای مقابله با آن همراه نشود، آفریقا و تمام قاره ها را تهدید خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG