لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۳

سفر جان کری به ریاض برای گفتگو با مقامات سعودی


کشورهایی که جان کری وزیر خارجه ایالات متحده از اول تا هفتم ماه مه (۱۱ تا ۱۷ اردیبهشت ماه) از آنها دیدن می کند.
کشورهایی که جان کری وزیر خارجه ایالات متحده از اول تا هفتم ماه مه (۱۱ تا ۱۷ اردیبهشت ماه) از آنها دیدن می کند.

بر اساس اعلام وزارت خارجه ایالات متحده، جان کری وزیر خارجه برای گفتگو با مقامات ارشد عربستان سعودی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری به ریاض خواهد رفت.

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، محور گفتگوهای آقای کری با مقامات سعودی را «مسایل امنیتی مرتبط با خاورمیانه» عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، واشنگتن در تلاش است تا در عملیات نظامی عربستان در یمن «وقفه‌ای بشردوستانه» به منظور ارسال کمک‌های اولیه مانند غذا، سوخت و دیگر نیازهای فوری مردم یمن را پیشنهاد کند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه ایالات متحده، آقای کری قرار است پس از ریاض به پاریس سفر کند، تا با حضور در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، گفتگوها درباره مسائل منطقه را پیگیری کند.

حضور آقای کری در نشست وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس، کمتر از ده روز پیش از دیدار سران کشورهای عضو آن شورا با باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده در واشنگتن صورت می‌گیرد.

سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس قرار است روز سیزدهم ماه مه (۲۳ اردیبهشت ماه) به دعوت رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید گردهم آیند و درباره مسائل مهم منطقه‌ای به گفتگو بنشینند.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین قرار است با لوران فابیوس همتای فرانسوی خود نیز در پاریس دیدار کند. آقای کری در حال حاضر در کنیا بسر می‌برد تا با مقامات ارشد آن کشور درباره تهدید گروه افراطی الشباب گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG