لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۵

آمریکا از رهبر مخالفان کنیا خواست مراسم تحلیف نمادین را برگزار نکند


 رایلا اودینگا، نفر سمت راست
رایلا اودینگا، نفر سمت راست

ایالات متحده آمریکا از مخالف اصلی رئیس جمهوری کنیا مراسم نمادین تحلیف ریاست جمهوری را برگزار نکند. «رایلا اودینگا» قرار است سه شنبه ۲۱ آذر ماه به صورت نمادین و در اعتراض به آنچه او «دزدیدن انتخابات» می نامد، مراسم تحلیف را برگزار کند.

سفارت آمریکا در کنیا پس از بازدید دونالد یاماموتو، مقام ارشد آمریکا در کنیا از این کشور، با صدور بیانیه ای از گروه های مخالف خواسته در چارچوب قوانین کنیا برای تغییرات مدنظر تلاش کنند.

کنیا در ماه های اخیر صحنه درگیری درباره انتخابات ریاست جمهوری بوده است. هشتم آگوست اولین انتخابات ریاست جمهوری کنیا برگزار شد و هرچند «اوهورو کنیاتا» رئیس جمهوری کنیا برنده آن اعلام شد اما «رایلا اودینگا» رقیب وی با اعتراض به تقلب در شمارش آراء خواهان ابطال نتیجه رای گیری شد. بعد از آن بود که دیوان عالی در یک رای غیرقابل انتظار، نتیجه انتخابات را باطل اعلام کرد و با رای دیوان قرار بود روز پنجشنبه چهارم آبان رای گیری انتخاب رئیس جمهوری دوباره انجام شود.

رای دیوان عالی کنیا نخستین مورد در قاره آفریقا بود که این اقدام نظام قضائی این کشور مورد تحسین جهانی قرار گرفت.

انتخابات مجدد ریاست جمهوری کنیا همزمان با ناتوانی دیوان عالی این کشور برای گردن آوردن قاضیان مختلف برای رسیدگی به اعتراض به این انتخابات و به رغم بایکوت شدن از سوی رایلا اودینگا، همان پنجشنبه چهارم آبان برگزار شد. کنیاتا پیروز مجدد لقب گرفت.

دادگاه عالی کنیا روز دوشنبه ۲۹ آبان، در تصمیمی با رای اکثریت قریب به اتفاق، اعتراض گروه های حقوق بشری که برگزاری انتخابات ماه پیش را غیر قانونی دانسته بودند، رد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG