لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۳

دادگاه عالی کنیا نتیجه دومین انتخابات کنیا را تائید کرد


دادگاه عالی کنیا پیروزی «اوهورو کنیاتا» رئیس جمهوری فعلی این کشور در دومین انتخابات ریاست جمهوری را تائید کرد. این تصمیم میتواند پایانی بر ماه ها بحران در این کشور آفریقایی باشد.

دادگاه عالی کنیا روز دوشنبه ۲۹ آبان، در تصمیمی با رای اکثریت قریب به اتفاق، اعتراض گروه های حقوق بشری که برگزاری انتخابات ماه پیش را غیر قانونی دانسته بودند، رد کرد.

این در حالی است که هشتم آگوست اولین انتخابات ریاست جمهوری کنیا برگزار شد و هرچند «اوهورو کنیاتا» رئیس جمهوری کنیا برنده آن اعلام شد اما «رایلا اودینگا» رقیب وی با اعتراض به تقلب در شمارش آراء خواهان ابطال نتیجه رای گیری شد. بعد از آن بود که دیوان عالی در یک رای غیرقابل انتظار، نتیجه انتخابات را باطل اعلام کرد و با رای دیوان قرار بود روز پنجشنبه چهارم آبان رای گیری انتخاب رئیس جمهوری دوباره انجام شود. رای دیوان عالی کنیا نخستین مورد در قاره آفریقا بود که این اقدام نظام قضائی این کشور مورد تحسین جهانی قرار گرفت.

انتخابات مجدد ریاست جمهوری کنیا همزمان با ناتوانی دیوان عالی این کشور برای گردن آوردن قاضیان مختلف برای رسیدگی به اعتراض به این انتخابات و به رغم بایکوت شدن از سوی رایلا اودینگا، همان پنجشنبه چهارم آبان برگزار شد. کنیاتا پیروز مجدد لقب گرفت.

پس از تائید انتخابات از سوی دادگاه عالی کنیا، مخالفان به خیابانها ریختند که درگیری آنها با پلیس دو کشته بر جای گذاشت.

این در حالی است که رهبران مخالف رئیس جمهوری کنیا پس از اعلام رای دادگاه عالی، خواستار خویشتنداری طرفدارانشان شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG