لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

شاید انتخابات کنیا برگزار نشود؛ دیوانعالی نگران تقلب به نفع اوهورو کنیاتا


اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری کنیا در جمع حامیانش در نایروبی.
اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری کنیا در جمع حامیانش در نایروبی.

طبق برنامه ریزی قبلی قرار است روز پنجشنبه انتخابات ریاست جمهوری در کنیا در شرق آفریقا برگزار شود اما به گزارش آسوشیتدپرس دیوان عالی کشور با نگرانی از اینکه انتخابات منصفانه برگزار نشود، موضوع به تاخیر انداختن روز رای گیری را در دست بررسی دارد.

هشت آگوست انتخابات ریاست جمهوری کنیا برگزار شد و هرچند «اوهورو کنیاتا» رئیس جمهوری کنیا برنده آن اعلام شد اما «رایلا اودینگا» رقیب وی با اعتراض به تقلب در شمارش آراء خواهان ابطال نتیجه رای گیری شد. بعد از آن بود که دیوان عالی در یک رای غیرقابل انتظار، نتیجه انتخابات را باطل اعلام کرد و با رای دیوان قرار بود روز پنجشنبه رای گیری انتخاب رئیس جمهوری دوباره انجام شود. رای دیوان عالی کنیا نخستین مورد در قاره آفریقا بود که این اقدام نظام قضائی این کشور مورد تحسین جهانی قرار گرفت.

اکنون آقای اودینگا از طرفداران خود خواسته است انتخابات روز پنجشنبه را تحریم کنند و تا زمانی که قانون کنونی انتخابات اصلاح نشود، رای گیری به تاخیر بیفتد.

با آنکه وزیر کشور کنیا روزهای چهارشنبه و پنجشنبه را به مناسبت انتخابات، تعطیل عمومی اعلام کرده است، دیوان در نظر دار موضوع به تاخیر انداختن را بررسی کند.

«اوهورو کنیاتا» تاکید دارد که رای گیری در روز مقرر انجام شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG