لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

انتخابات ریاست جمهوری کنیا در موعد مقرر برگزار خواهد شد


اعضای کمیته مستقل انتخاباتی کنیا
اعضای کمیته مستقل انتخاباتی کنیا

انتخابات مجدد ریاست جمهوری کنیا همزمان با ناتوانی دیوان عالی این کشور برای گردن آوردن قاضیان مختلف برای رسیدگی به اعتراض به این انتخابات، پنجشنبه چهارم آبان برگزار خواهد شد.

هیئت برگزار کننده انتخابات کنیا با صدور بیانیه ای اعلام کرد با توجه به اعلام دیوان عالی این کشور مبنی بر به حد نصاب نرسیدن تعداد قضات، انتخابات در همان موعد قبلی برگزار خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس پیش از این دیوان عالی کشور با نگرانی از اینکه انتخابات منصفانه برگزار نشود، موضوع به تاخیر انداختن روز رای گیری را در دست بررسی دارد.

هشت آگوست انتخابات ریاست جمهوری کنیا برگزار شد و هرچند «اوهورو کنیاتا» رئیس جمهوری کنیا برنده آن اعلام شد اما «رایلا اودینگا» رقیب وی با اعتراض به تقلب در شمارش آراء خواهان ابطال نتیجه رای گیری شد. بعد از آن بود که دیوان عالی در یک رای غیرقابل انتظار، نتیجه انتخابات را باطل اعلام کرد و با رای دیوان قرار بود روز پنجشنبه رای گیری انتخاب رئیس جمهوری دوباره انجام شود. رای دیوان عالی کنیا نخستین مورد در قاره آفریقا بود که این اقدام نظام قضائی این کشور مورد تحسین جهانی قرار گرفت.

اکنون آقای اودینگا از طرفداران خود خواسته بود انتخابات روز پنجشنبه را تحریم کنند و تا زمانی که قانون کنونی انتخابات اصلاح نشود، رای گیری به تاخیر بیفتد.

«اوهورو کنیاتا» تاکید دارد که رای گیری در روز مقرر انجام شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG