لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

گروگان آمریکایی آزاد شده به خانه بازگشت


پیتر کورتیس، خبرنگار آمریکایی آزاد شده، در کنار مادرش نانسی کورتیس - ۴ شهریور ۱۳۹۳
پیتر کورتیس، خبرنگار آمریکایی آزاد شده، در کنار مادرش نانسی کورتیس - ۴ شهریور ۱۳۹۳

پیتر تیئو کورتیس، روزنامه نگار آمریکایی که پس از ۲۲ ماه اسارت توسط گروه افراطی «جبهه النصره» در سوریه، سر انجام روز یکشنبه خبر آزادی او منتشر شد، به ایالات متحده آمریکا بازگشت.

سخنگوی خانواده آقای کورتیس در بیانیه‌ای گفت او بعد از ظهر سه‌شنبه از تل‌آویو وارد فرودگاه بین‌المللی لیبرتی نیوآرک شد و از آنجا رهسپار فرودگاه بین‌المللی لوگان در بوستون شد و به جمع اعضای خانواده خود پیوست.

پیتر، که ۴۵ سال دارد، در بیانیه‌ای از کسانی که برای استقبال از او در فرودگاه جمع شده بودند، و نیز از مسافران و مهمانداران هواپیما سپاسگزاری کرد. وی همچنین گفت به مقامات آمریکایی که برای آزادی او تلاش کردند مدیون است.

هفته گذشته، جیمز فولی یک روزنامه‌نگار دیگر آمریکایی، که او نیز در سال ۲۰۱۲ هنگام تهیه گزارش درباره قیام مردم سوریه ربوده شد، توسط گروه افراطی «دولت اسلامی» کشته شد.

یک روزنامه نگار آزاد امریکایی دیگر بنام آوستین تابس، اهل هوستون در ایالت تگزاس، در ماه اوت ۲۰۱۲ (تابستان ۱۳۹۱) ربوده شد، اما گمان می‌رود که در بازداشت دولت سوریه باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در باره تلاش‌های دولت ایالات متحده برای آزادی گروگان‌های آمریکایی در سوریه گفت، دولت طی دو سال گذشته با بیش از ۲۴ کشور تماس گرفته و از آنها برای آزادی شهروندان آمریکایی ربوده شده در سوریه کمک خواسته است.

روز گذشته، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه از تلاش قطر برای کمک به آزادی چهار شهروند آمریکایی دیگری که در سوریه در اسارت گروه‌های مسلح گوناگون قرار دارند، خبر داد و از قول یک منبع آگاه در دوحه نوشت «معلوم شده است چهار آمریکایی دیگری که مفقود شده‌اند کجا هستند، و قطر در تلاش برای آزادی آنها است.»

این منبع آگاه که به خبرگزاری رویترز به دولت قطر نزدیک است و خواست ناشناس بماند، گفت قطر ارتباطات خوبی با گروه‌های گوناگون دارد.

گزارش کمک قطر برای آزادی گروگان‌های آمریکایی، پس از انتشار ویدئوی کشته شدن جیمز فولی توسط داعش و آزادی کورتیس توسط جبهه النصره منتشر شده و همزمان است با انتشار اخباری مبنی تلاش‌های قطر برای رد اتهامات برخی همسایگان عرب خود در منطقه و نیز سیاستمداران غربی، که می‌گویند دوحه از اکثر گروه‌های مسلح افراطی در عراق و سوریه حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG